Mikroorganizmy prežijú v čistých miestnostiach NASA pretože sa živia čistiacimi prostriedkami

, Autor: Tlačové správy z vedy

Zariadenia na montáž kozmických lodí majú napriek používaniu čistých miestností nízke, ale pretrvávajúce množstvo biologickej kontaminácie.

Rakesh Mogul, profesor biologickej chémie Cal Poly Pomona, bol hlavným autorom článku v časopise Astrobiology, ktorý ponúka prvé biochemické dôkazy vysvetľujúce dôvod, prečo kontaminácia pretrváva.

Profesorka chémie Gregory A. Bardingová, Jr., spolupracovala a je druhým autorom na článku. Zvyšných 22 spoluautorov sú študenti Cal Poly Pomona - 14 študenti chémie, traja absolventi chémie a päť študentov biologických vied.

"Projekt sme navrhli tak, aby sme študentom poskytli praktické skúsenosti - a podporili filozofiu Cal Poly Pomona (California State Polytechnic University, Pomona). Študenti vykonali výskum, väčšinou ako zadania diplomových prác v oblasti enzýmológie, molekulárnej mikrobiológie a analytickej chémie," povedal Mogul.

V zariadeniach NASA s čistýmy priestormi agentúra realizuje rôzne opatrenia na ochranu planét, aby sa minimalizovala biologická kontaminácia kozmických lodí. Tieto kroky sú dôležité, pretože kontaminácia mikroorganizmami zo Zeme by mohla ohroziť misie na detekciu života poskytnutím falošne pozitívnych výsledkov.

Napriek rozsiahlym čistiacim postupom však molekulárne genetické analýzy ukazujú, že čisté priestory sú vybavené rôznorodou zbierkou mikroorganizmov alebo mikrobiómov kozmických lodí, ktoré zahŕňajú baktérie, prokariotické jednobunkové organizmi a huby, vysvetlil Mogul. Rod baktérií Acinetobacter patrí k dominantným zástupcom mikrobiómu kozmických lodí.

Aby zistili, ako mikrobióm prežil v čistých miestnostiach NASA, výskumný tím analyzoval niekoľko kmeňov Acinetobacter, ktoré boli pôvodne izolované z kozmických sond Mars Odyssey a Phoenix.

Zistili, že pri podmienkach s veľmi obmedzeným prísunom živín väčšina testovaných kmeňov rástla z biologicky degradovaných čistiacich prostriedkov používaných pri montáži kozmických lodí. Práca ukázala, že kultúry vyrástli na etylalkohole ako jedinom zdroji uhlíka, pričom vykazovali primerané tolerancie voči oxidačnému stresu. To je dôležité, pretože oxidačný stres je spojený s vysúšaním a vysokým vyžarovaním prostredia podobného Marsu.

Testované kmene boli tiež schopné biodegradovať izopropylalkohol a Kleenol 30, dva bežné čistiace prostriedky, pričom tieto produkty potenciálne slúžia ako zdroje energie pre mikrobiómy.

"Poskytujeme komunite planetárnej ochrany základné pochopenie toho, prečo tieto mikroorganizmy zostávajú v čistých miestnostiach," povedal Mogul. "Do čistých miestností sa vždy dostávajú rôzne veci, ale jednou z otázok je, prečo sú mikróby v čistých miestnostiach a prečo existuje súbor mikroorganizmov, ktoré sú spoločné pre čisté priestory."

Pre planetárnu ochranu to znamená, že pri misiách zameraných na detekciu života môže byť potrebné voliť prísnejšie postupy čistenia a poukazuje to na potenciálnu potrebu používať rôzne a rotujúce čistiace činidlá, ktoré sú kompatibilné s kozmickou loďou na kontrolu biologickej záťaže.

Autorka tlačovej správy: Cynthia Peters

Zdroj: polycentric.cpp.eduwww.liebertpub.com

 

 

Kľúčové slová
biológia, NASA
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist