Microsoft zrejme uvedenie Windows 10 Lite s jednoduchým Štartom

Microsoft pracuje na špeciálnej verzii systému Windows - Windows Lite. Vyzerá ako starý – dobrý Windows 7 bez dlaždíc.

Windows 10 Lite je už viac-menej istý a nachádza sa vo Windows 10 SDK. Oklieštená verzia systému má byť optimalizovaná pre slabé počítače, dostala staro-nový Windows 10 štart ale kompletne bez dlaždíc.

Inšpiráciu údajne Microsoft našiel nie vo vlastných radov - u Windows 7 ale u priamych konkurentov Chrome OS, Android či iOS/MacOS. Chýbať by mali aj widgety, ktoré je možné stále v Windows 10 obmedzene zapnúť. Hlavným dôvodom sú obmedzené hardvérové prostriedky a predovšetkým zdôraznenie významu slova „Lite“ – teda zjednodušená verzia. Použitý obrázok je len koncept.

Predpokladá sa, že systém si postačí s 2GB RAM a len 32GB internou pamäťou. Pripomíname, že niektoré notebooky majú problém s nedostatkom priestoru, kedy ich nie je možné aktualizovať na vyššiu verziu Obmedzenie môže byť ešte väčšie, a to, že rovnako ako v prípade Windows ARM edície budete môcť inštalovať aplikácie len z Windows obchodu.

Zdroj: Techspot

Image Credit: jaymachalani

Komentáre (5)
roob

o pol roka tu bude clanok "MS konci s winLite" Zas a znova, toto nema sancu sa uchytit. MS stoji a pada na x86/64 aplikaciach a nejaky MS store nikoho nezaujima! Ak nebudem chciet moje zauzivane apps, tak to rovno mozem prejst na linux, ktory je zadarmo. Ako keby chlapik co mi orie kazdy rok zahradu prisiel s rylom... tak ho poslem do pcka, a zavolam si ineho s traktorom..

Kubo

Mas uplnu pravdu. Len je to tlak na to aby sa windows dostal na viac zariadeni, windows ponukne firmam vyhody ked programi pod wnprerobia na to aby isli cez store to je menej ovladacov a kniznic a zefektivnenie sluzieb....ale ano zly marketing moze viest presne k tomu. Co vravis ale naopak dobry moze system viac odladit a v buducnosti podla mna opat uvidime attack na mobilne zariadenia :)

roob

akych viac zariadeni :) win ma 90% trhu.... mobily a trablety si dotentovali sami, tak im treba. WinLite je snaha konkurovat chromeOS, ale oni si neuvedomuju, ze cinskym palickam sa nekonkuruje palickami s trochu inym tvarom, ale priborom... V podstate MS by nemusel robit vobec nic, keby ten svoj pribor schvalne neprznil. Treba vydat win11 pokracovatela win7 s tym, ze sa spravi volitelna instalacia vsetkych sucasti co NIESU OS.. bum tammas winLite.

roob

pripadne to este spoplatnit podla toho co mas nainstalovane. Chces cisty zaklad? 20€. Chces RDP? ok +50€, Chces IIS? ok +15€, chces onedrive? OK + 10€ atd. A nemuseli by byt ani blbe verzie home pro ulti... 1windows na vsetko aj na xskatulu.

Sonic

Kontroluje vôbec niekto pravopis? Ako sa dá veriť tomu čo píšete,keď už to-ako to píšete v názve článku je pravopisne nesprávne. Ja chápem že sa môže stať preklep,ale v názve článku ktorý má upútať? To ukazuje ako málo vám záleží na profesionálnom mene a ako si vážite čitateľa. Často mám pocit že mnohé články nepíšu Slováci pre Slovákov. Ale to bude asi dôsledok toho že majiteľmi mnohých médií sú Nemci,Francúzi atď. Takže nám strkajú pod nos to čo chcú v slobodnej EU. To sme to dopadli...

Pridať nový komentár
TOPlist