Microsoft varuje pred prepracovaným ruským útokom

Microsoft varuje pre sofistikovaným ruským mailom, ktorý sa sústredí na vládne agentúry.

Americká softvérová spoločnosť Microsoft upozorňuje pred sofistikovaným útokom na vládne aj mimovládne organizácie. Spoločnosť predpokladá, že za týmto masívnym útokom stojí skupina hackerov pochádzajúcich z Ruska. Podľa Microsoft-u by to mala byť tá istá skupina, ktorá spôsobila kauzu SolarWinds. Hackeri sa cielia na pracovníkov v jednotlivých agentúrach a zároveň sa snažia získať ich dôveru, aby poštu otvorili.

Podľa tvorcu operačného systému Windows, stojí za útokmi skupina, ktorá si hovorí Nobelium. Táto skupina má stáť za prepracovaným phishingovým útokom. Microsoftu sa podarilo získať aj obsah jedného mailu, v ktorom sa píše o volebných podvodoch, už bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Telo správy samozrejme obsahuje aj odkaz, na ktorý keď kliknete sa má automaticky nainštalovať backdoor. Pomocou tohto backdooru, vedia útočníci kradnúť dáta z infikovaného počítača, prípadne ho rozšíriť v rámci siete. Predmetný e-mail sa maskuje, ako odoslaný z americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj.

Spoločnosť Microsoft si myslí, že veľa útokov sa podarilo prekaziť aj vďaka programu Windows Defender a zároveň, spolu s Agentúrou pre bezpečnosť v oblasti kybernetiky vyzvala správcov sietí, aby uplatnili nové pravidlá. Zároveň americká vláda obvinila ruskú spravodajskú agentúru SVR z hackerských útokov na spoločnosť SolarWinds. Tieto obvinenia ruský prezident Vladimir Putin poprel. Americký prezident Joe Biden zároveň vyhostil desiatich ruských diplomatov.

Zdroj: TheVerge, Microsoft, aa,

Komentáre (1)
feri60

Za tie útoky môže vlastne mrkvosoft, lebo presadil si dominanciu na svete, a ešte stále nedokáže vytvoriť spolahlivý OS pričom je už cca 30 rokov na trhu. Pchá do tých OS všeliaké p...čoviny zaberá to gigabájty je ich system stále na h...vno, pričom prvotný MSDos mal len 2+3 MB a na ňom fungoval win95 až 2000. a "Zlaté časy" s XP. Keby OS sa staral len o zakladnu komikáciu medzi HW a SW a + človeka (práca so súbormi, adresáami + spustenie exe súborov) bol by pokoj. O všetok ostatné by sa starali externé SW produkty. OS by mal byť pehladný jednoduchý a uživatela by mal informovať čo práve robí.

Pridať nový komentár
TOPlist