Microsoft uvádza novú edíciu Windows 10 S - má byť rýchlá

Microsoft ide bojovať proti Chrome OS s novým Windows S. Uviedol nové notebook triedy Surface.

Spoločnosť z Redmondu sa dlhodobo snaží bojovať proti lacným strojom, avšak nedarí sa jej to tak, ako si to predstavuje. Jedným z dôvodom sú vyššie HW nároky ako má konkurencia, čo neraz predražuje samotné zariadenie. Microsoft teraz prichádza s akýmsi zjednodušeným Windowsom 10 S (odvodený zrejme zo „SLIM“).

Systém na rozdiel od verzie RT je schopný natívne spúšťať aplikácie architektúry x86.  Tie musia byť ale umiestnené v obchode a skompilované ako UWP. Teoreticky bude možné aplikácie skompilovať aj doma a obchod obísť. Už napríklad vieme, že nebude možné používať (aspoň zatiaľ) iné prehliadače ako MS Edge (pretože sa nenachádzajú v obchode). Zaujímavosťou je, že oklieštená verzia podporuje Bitlocker šifrovanie či Azure.

Cena zariadení má začínať na $189, u nás skôr 199€. Tieto zariadenia majú mať na jeden rok aj predplatné Office 365 či Minecraft: Education Edition. Microsoft tvrdí, že oklieštený systém má menej procesov ako štandardné edície, pričom má byť aj po roku schopný naštartovať do 15 sekúnd. Na plnohodnotné systémy bude možné upgradovať (hovorí sa až o verzii Pro) za príjemných $49.

Spolu s novou edíciou Windows 10S prichádzajú aj lacnejšie Surface notebooky. Cena ale začína na vysokých $999. Notebooky budú osadené iba SSD diskami, procesormi rady Kaby Lake i5 alebo i7 a v základe majú 8 GB RAM (až do 16GB). Hlavnou dominantou má byť výdrž do 14,5 hodiny.

Zariadenia budú dostupné od 15. júna. Notebooky kúpite napríklad v Rakúsku či Poľsku, kde sa dajú už aj predobjednať. Na Slovensku a Česku zrejme dostupné minimálne v prvej vlne nebudú. Zariadenia sa majú predávať oficiálne výlučne cez Microsoft Store, pravdepodobný je ale šedý dovoz.

Zdroj: MS blog

Komentáre (3)
Kachna
V zaklade maju 4GB RAM.
Lorien
Za tú cenu si kúpim 2 nb a win 7 na nich budú fičať ako divé!
miro123456
Lekcia z logiky MS: dlhodobo sa snazime bojovat proti lacnym strojom, avsak nedari sa nam to ako to vyriesime? Podme predavat notebooky za $999. Supeeeer, isto pojdu ako horuce parky
Pridať nový komentár
TOPlist