Microsoft ukončuje podporu pre jednu zo svojich technológií

Kedysi chcel konkurovať Flashu, dnes to má spočítané.

Technológia Microsoft Silverlight bola navrhnutá hlavne pre mobilný operačný systém Windows Phone, pričom svoj debut zažila v roku 2007. Po neúspechu tohto operačného systému, Microsoft aktualizoval Silverlight do roku 2018, kedy bola vydaná posledná verzia. Potom už len vychádzali bezpečnostné aktualizácie, ktorým nakoniec tiež odzvoní. Redmontská spoločnosť oficiálne ukončí podporu pre Silverlight už budúci mesiac, s konečným dátumom 12. októbra 2021. 

Aj keď je osud OS Windows Phone známy, technológia si žila svojim životom a používal ju napríklad aj dnes populárny Netflix, ktorý v roku 2013 prešiel na nový štandard HTML5. Klinec do rakvy mu dal aj aktuálne najpopulárnejší internetový prehliadač - Chrome. Ten ukončil podporu pre túto technológiu v roku 2015. O dva roky neskôr, spravil podobný krok aj prehliadač Mozilla Firefox. Náhrada za Internet Explorer - Microsoft Edge taktiež nepodporuje túto technológiu, jedine len v režime kompatibility pre IE.

Tvorca technológie - Microsoft bude už len poskytovať technickú podporu platiacim zákazníkom, ktorí využívajú Silverlight 5. Ten využíva zastaraný internetový prehliadač Internet Explorer 11 a nájdete ho aj v aktuálnom operačnom systéme Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2 a Windows Server 2012, Windows Embedded 8.1 Industry a Windows Embedded 8 Standard a nakoniec POSReady 7 spolu s Thin PC 7.

Microsoft zároveň odporúča používateľom technológie prejsť na alternatívu Blazor a WinUI3 s Windows App SDK, pri prechode na desktopovú aplikáciu.

Zdroj: Neowin,

Pridať nový komentár
TOPlist