Microsoft ukázal ako bude vyzerať nové rozhranie vo Windows 8

, Autor: Gudas

Ústredným prvkom bude pás "ribbon", vráti sa aj niečo z čias Windows XP, výrazne lepšie kopírovanie.

Na blogu o vývoji Windows 8, nového operačného systému od Microsoftu pre osobné počítače aj tablety, boli dnes zverejnené detailné informácie k vzhľadu nového Windows Prieskumníka (Explorer). Rozhranie, s ktorým denne pracujú stovky miliónov používateľov na celom svete, sa dočká mnohých zmien, ktoré sa zakladajú aj na početných štatistikách z používania rozhrania vo Windows 7 a Vista.

Z anonymne získavaných údajov o používaní systému sa napríklad vývojári dozvedeli, že napriek vyše dvom stovkám funkcií a príkazov, ktoré Prieskumník ponúka, sa používa z veľkej časti (81,8%) len asi desiatka príkazov. Mnohé sú využívané len veľmi málo, alebo vôbec. Zaujímavé je, že ústredný prvok rozhrania - menu v Prieskumníkovi, obsahuje len dva z najčastejšie používaných príkazov, a využitie je na slabej úrovni okolo desiatich percent. Oveľa častejšie (>50%) k funkciám pristupujeme cez kontextovú ponuku kliknutím pravého tlačidla myši, či klávesovými skratkami (vyše 30%). Je tu teda zrejmý veľký priestor na optimalizáciu.

Všetky vedomosti by sa mali pretaviť do nového rozhrania Prieskumníka vo Windows 8. Základným prvkom bude tzv. Ribbon, alebo pás, ktorý poznáme už z Microsoft Office a v poslednej dobe sa tento dizajnový prvok objavuje aj v ostatných produktoch Microsoftu. O tom že Ribbon sa stane súčasťou rozhrania Windows 8 sme písali už v apríli.

S použitím tohto nového prvku by sa mali viac zviditeľniť najčastejšie používané funkcie, pričom sa berie už väčší ohľad aj na ovládanie dotykom (napr. veľké ikony, menej kontextových ponúk a pod.). Rozširujúce funkcie budú usporiadané v skupiných na samostatných záložkách (Súbor, Domov, Zdieľať, Zobraziť, Spravovať). Nové rozhranie prinesie tiež prepracované náhľady súborov, rozšírené nápovedy (tool-tips) a klávesové skratky pre všetky funkcie umiestnené v Ribbon-e.

Použitie nového grafického prvku sa mnohým používateľom nebude zdať vhodné na toľko populárnych širokouhlých obrazovkách, kde je miesto na výšku limitované. V skutočnosti však bude nové rozhranie s Ribbon-om schopné zobraziť viac informácií a súborov. Prispôsobiteľnosť sa má dostať na úroveň toho z Windows XP, vráti sa aj populárny navigačný prvok "o úroveň vyššie" (šípka nahor ktorá naviguje o adresár vyššie). Komu nebude vyhovovať veľkosť pásu, môže si ho zmenšiť a ušetriť tak pár pixlov na výšku.

 

K veľkej zmene dôjde aj vo funkcii kopírovania, jednej z najčastejšie používaných. Vo Windows 8 budú všetky prebiehajúce úlohy kopírovania zobrazované v jednom spoločnom okne, pričom bude dostupná aj možnosť pozastavenia prenosu. Dnes je možné kopírovanie iba zrušiť. Po kliknutí na tlačidlo "Ďalšie podrobnosti" sa zobrazia grafy znázorňujúce aktuálnu rýchlosť kopírovania.

Zlepšenia sa dočká aj dialógové okno zobrazované pri konfliktoch kopírovania (súbory s rovnakým názvom).

Kľúčové slová
Microsoft, Windows 8
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

jak tu spodnu listu s windows 7 zvadsili aby sa tam zmestilo menej suborov :D to sa naucili od apple takto zavadzat? len pozor aby ich nezalovali za Knowhow: "How to cheat" :)

Presne, aj mne to hned udrelo do oci :D Ten ribbon by tam vobec nemusel byt ale to s tym kopirovanim je dobre riesenie.

heh, daju si tam spodnu listu v 7 a porovnavaju :D pochybujem ze ju niekto aj ma zapnutu, nech radsej porovnavaju bez nej... ribbon mam vo worde celkom rad ale tomto mieste sa mi vobec nepaci, v prieskumniku by som radsej uvital co najmenej zbytocnosti a co najviac priestoru pre obsah priecinkov.. dufam ze sa to bude dat vypnut uplne, nie len do tych malych ikoniek

Jasne že sa bude dať vypnúť resp. skryť úplne tak ako je to aj v MS Office 2010. Vpravo hore vedľa ikonky s otáznikom (help) je ikonka vyzerajúca ako ako strieška ^. Tou sa dá celý ribbon skryť. A dá sa to aj dvojklikom na hociktorú záložku ribbonu.

mam ju zapnutu ale uplne v najmensej velkosti...
ale inak na 99% win prieskumnika vobec nepouziam...

z toho porovnania nemozem :D :D

Zlatá Luna v Xp

no neviem ako u vas, ale ja som vcera robil clean install Win7 a ten status bar je ozaj taky siroky v zakladnom nastaveni. na druhu stranu, na fullhd nemoze nikomu robit problem ten status bar mat zobrazeny a mozno aj zvacseny (ja napr. cez neho upravujem id3, doplnam info vo fotografiach a pod...zvyknu tam byt obcas aj uzitocne informacie)

neverim ze budes pouzivat defaultne nastavenie 8cky! a neverim ze pozivas defaultne nastavenie 7cky

Je rok 2011 a windows sa ukazuje "novinky" ktore uz maju aj prehliadace :) Fakt by mohli ktomu pridat aj nieco zaujimave co clovek potrebuje a nik to este nezrealizoval .

Poslať nový komentár

TOPlist