Microsoft pracuje na inteligentnej podprsenke zabraňujúcej prejedaniu

Vývojári v Microsofte pracujú na podprsenke, ktorá deteguje náladu žien a upozorní ich, keď by mali sklony k prejedaniu.

V Microsofte sa nevenujú len programovaniu nových Office aplikácií či vývoju operačných systémov, ale už dlhú dobu aj hardvéru. Popri herných konzolách či počítačových perifériách sa niekedy dostane aj na oveľa bizarnejšie projekty, akým je napríklad aj „inteligentná podprsenka“.

Vývojári vyrobili prototypy podprsenky, ktorá v sebe okrem svojej základnej funkcie integruje aj viaceré senzory. Elektrokardiogram (EKG), snímač kožnej aktivity, gyroskop a akcelerometer sledujú dianie svojej nositeľky a s pomocou strojového učenia majú prostredníctvom vyhodnocovacej elektroniky odhadnúť aktuálnu náladu. Takto zozbierané dáta potom cez bezdrôtové rozhranie Bluetooth putujú do smartfónu, kde sú aplikáciou vyhodnotené a uchovávané.

Ešte bizarnejší je však cieľ celého tohto výskumu a podprsenky. Vďaka zisteniu nálad svojich nositeliek by ich mala aplikácia upozorniť vždy, keď hrozí tzv. náladové prejedanie. To nastáva predovšetkým vtedy, ak je človek v strese, nudí sa alebo je napätý. Účelom je teda zabrániť prejedaniu sa a v konečnom dôsledku tak chrániť pred obezitou a z toho plynúcich zdravotných problémov.


Umiestnenie senzorov a dosky s vyhodnocovacou elektronikou na inteligentnej podprsenke


Rozhranie aplikácie pre smartfón, ktorá na základe zistených údajov zisťuje náladu

„Nositeľné“ technológie zažívajú v poslednej dobe vzostup. Pred pár týždňami bola napríklad predstavená podprsenka, ktorá automaticky vydala správu na sociálnej sieti Twitter zakaždým, keď bola rozopnutá. Cieľom je povzbudiť ženy kontrolovať svoje prsia pre prítomnosť nádorov (aj keď informácie o častom rozopínaní by na sociálnej sieti verejnosť pochopila zrejme inak). Ako odpoveď na stúpajúci počet znásilnení žien v Indii zas traja študenti vyvinuli podprsenku, ktorá potencinálneho útočníka „odmeňuje“ elektrošokmi.

Prototyp inteligentnej podprsenky zabraňujúcej priberaniu je síce zatiaľ len vo veľmi rannom štádiu vývoja, prvé výsledky sú však pre tvorcov povzbudzujúce. Svojou metódou dosiahli presnosť určovania niektorých nálad až 75%, čo je približne rovnaká úspešnosť ako u iných podobných detekčných systémov. Na projekte chcú ďalej pracovať s cieľom priniesť produkt, ktorý by sa dal nosiť každodenne a ktorý by vedel presne a v reálnom čase reagovať na nutkanie prejedať sa.

Bližšie detaily o práci sú zverejnené v dokumente (PDF, 574kB)

Zdroj: BBC

Komentáre (1)
crux2005
Peťo a jeho záľuby :D
Pridať nový komentár
TOPlist