Microsoft mení spôsob chladenia svojich serverov

Microsoft skúša chladiť svoje servery ponáraním do kvapaliny.

Redmontská spoločnosť si od tohto spôsobu chladenia sľubuje hlavne nárast vo výkone a energetickú účinnosť. Zaujímavé je, že tento spôsob chladenia existuje už veľmi dlho, ale spoločnosť Microsoft s ním prišla až teraz. Tvorca operačného systému Windows o sebe tvrdí, že je prvým poskytovateľom cloudu, ktorý používa dvojfázové ponorné chladenie v produkčnom prostredí.

Doteraz, veľa dátových centier používa na chladenie vzduch, ktorý neskôr dodatočne ochladzujú, ale tento proces spotrebováva veľa vody. Microsoft v tomto prípade používa na chladenie kvapalinu, ktorá sa skladá z fluorovaných uhľovodíkov, takže je nenáročná na spotrebu vody. Zároveň má nízky bod varu (približne 50 stupňov Celzia), preto kvapaline umožňuje rýchlu cirkuláciu v systéme. Server sa totiž nachádza v kondenzačnej nádobe, takže sa kvapalina po zohriatí odparí a následne skondenzuje a formou kvapiek sa vráti do vane. Výhodu je, že tento typ chladenia nepotrebuje chladič kondenzátora.

Spoločnosti Microsoft táto forma chladenia zároveň pomôže znížiť nároky na priestor, keďže jednotlivé serverové komponenty môžu byť bližšie k sebe. Poskytovateľ cloudu naďalej testuje formu spomínaného chladenia aj na iných aplikáciách, napríklad pri používaní umelej inteligencie. V prípade Microsoftu nejde o prvý experiment s chladením. Nedávno spoločnosť ponorila skúšobne pod škótske more 864 serverov. Experiment bol vtedy úspešný.

Zdroj: TheVerge,

Pridať nový komentár
TOPlist