Menej aktívne čierne diery môžu byť jedným zo zdrojov záhadných signálov

Podľa vedcov, čierne diery s nízkou aktivitou môžu byť jedným z kanditátov na zdroje záhadných signálov.

Vesmír je záhadný priestor, plný stále nevysvetlených javov, pričom nové neustále pribúdajú. To patrí aj pre zdroje neutrín, gama lúčov a röntgenových lúčov, ktorých pôvod sa vedcom zatiaľ nedarí objasniť. Tentokrát prišiel s možným vysvetlením medzinárodný tím vedcov, podľa ktorých za niektorými zdrojmi týchto vysoko-energetických častíc môžu byť čierne diery, presnejšie kolapsary s nízkou aktivitou, ktoré by mali byť jedným zo zdrojov týchto častíc.

Momentálne sa verí, že aktívne čierne diery (napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v galaktických jadrách) sú zodpovedné za tieto signály, ktoré vedci zachytávajú. Padajúci materiál do čiernej diery sa vďaka silnej gravitácii zahrieva na miliardy stupňov, vďaka čomu vzniká vysokoteplotná plazma. Popri tom, ako tento materiál padá do čiernej diery, najmä ak je ho veľa, kolapsar ho nedokáže všetok pohltiť a vyvrhuje ho formou vysokonergetických prúdov na oboch póloch.  Bohužiaľ, to ale nevysvetľuje všetky signály, ktoré k nám dorazili z vesmíru a veľa zdrojov gama lúčov a neutrín je stále nevysvetlených.

Vedci preto navrhujú, že ďalším zdrojom týchto častíc môžu byť menej aktívne čierne diery, do ktorých tiež padá materiál, ale rádovo menej ako do kolapsarov nachádzajúcich sa v galaktických jadrách. Tieto menej aktívne singularity taktiež ohrievajú svojou aktivitou akrečný disk na miliardy stupňov a urýchľujú častice v ňom. Vďaka tomu protóny získavajú energie rádovo desaťtisíc násobne vyššie, než ako to dokáže LHC (Large Hadron Collider) v Ženeve. Tieto protóny produkujú v interakcii s hmotou a žiarením vysoko-energetické neutrína.

Výskumníci chcú naďalej pokračovať vo výskume a odhaľovania zdrojov týchto vysokoenergetických častíc, pričom vo výskume by mohli pomôcť nové detektory gama lúčov, neutrín a röntgenových lúčov.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist