MediaTek predstavil nový 10-jadrový procesor pre smartfóny

 
Po 10-jadrových procesoroch Helio X20 a X25 prichádza nástupca v podobe Helio X30.

Spoločnosť MediaTek včera predstavila ďalší 10-jadrový SoC pre mobilné zariadenia. Podobne ako predchodcovia Helio X20 a X25, aj novinka má tri-cluster dizajn a 10 jadier je tak rozdelených do 3 blokov. V čipe nájdeme konkrétne 4 Cortex A-73 jadrá s taktom 2,8GHz určené pre náročné úlohy, ďalej sú tu 4 jadrá Cortex A-53 s frekvenciou 2,3GHz a nakoniec 2 jadrá Cortex A-35 taktované na 2GHz pre ľahšie úkony. Celý procesor je vyrábaný 10nm FinFET procesorom u TSMC.
 
Procesor bude podporovať fotografické senzory s rozlíšením do 40Mpx a pre záznam videa je tu podpora do rozlíšenia 24Mpx. Pri použití 16Mpx senzoru je možné vyrábať videozáznam pri 60fps, s použitím 8Mpx snímača stúpne hodnota až na 120fps. Helio X30 bude podporovať až 8GB LPDDR4 RAM zapojených v dvojkanálovej konfigurácii do frekvencie 1600MHz. Grafickou časťou SoC je 4-jadrový PowerVR 7XT, ktorý by mal byť pripravený aj pre headsety virtuálnej reality. Súčasťou SoC je aj modem s podporou LTE Cat. 12.
 
Aký smartfón ako prvý ponesie nový 10-jadrový kúsok MediaTek nie je zatiaľ známe. Očakáva sa však, že smartfóny s Helio X30 uvidíme na trhu až budúci rok.
 
Zdroj: phonearena
 
Komentáre (3)
Kalo
10nm na trhu viac ako rok pred Intelom? :D
Vladys
Mohlo by sa zdať, no nebude to tak. MediaTek ten čip len predstavil, neuviedol ho. Ten čip zlezie z výrobných liniek až začiatkom budúceho roka takže ten náskok oproti Intelu bude menší ak vôbec nejaký. Intel už totiž vyrába testovacie sample 10nm čipov takže vôbec by som netvrdil, že MediaTek obehne Intel: ://pc.zoznam.sk/novinka/intel-startuje-skusobnu-vyrobu-10nm-cipov
Kalo
LOL, viem že ho len predstavili.... Mimochodom, produkcia tohto Mediateku začne ešte tento rok a začiatkom budúceho je plánovaná dostupnosť v prvých mobiloch. Na tom ale až tak nezáleží. Záleží skôr na tom, že Intel nemá ešte ani prd. Intel žiadne 10nm čipy nevyrába. V súčasnosti len začínajú s výstavbou/prestavbou tovární (10nm proces Intelu bude používať rovnaké linky ako ich 14nm). Do konca Q3 plánujú dokončenie tovární a potom môže teoreticky prísť výroba testovacích čipov. Ale aj vtedy budú ešte len na začiatku. Naopak, Samsung a TSMC majú plne funkčné 10nm továrne už od roku 2015, a nie len na testovacie čipy, koncom roka tape-outovali čipy s kompletným 2.8 GHz A73 SOC a grafikou. Takže aktuálne sú najmenej rok pred Intelom, a bolo by naivné si myslieť, že Intel stihne za pár mesiacov to, čo iným trvalo celé roky. Reálny plán Intelovho 10nm procesu bude skôr vyzerať takto: Povedzme že tento štvrťrok sa im podarí dokončiť továrne, budú môcť začať vyrábať prvé testovacie kremíky (maximálne nejaké SRAM). To by mohli zvládnuť ešte v prvom polroku 2017, a následne by tak mohli prejsť na tape-outy nejakých menších čipov, s tým že do konca 2017 by mohli stihnúť spustenie sériovej výroby. Môžem ale garantovať, že pred rokom 2018 sa na trh žiaden 10nm procesor od Intelu nedostane. A to je ešte optimistický odhad. Teda za predpokladu, že im 10nm výroba pôjde lepšie ako 14nm. Pretože 14nm továrne mali už začiatkom roku 2012, Desktopové Broadwely predstavili ale až v prvej polovici 2015, s tým, že boli dosť mizerne dostupné kvôli nízkej výťažnosti. Tú sa im podarilo stabilizovať až koncom roka 2015 respektíve začiatkom tohto roka (2016). Medzi postavením tovární a uvedením procesorov na trh teda ubehli dobré 3 roky, s tým že dostupnosť sa stabilizovala až takmer za 4 roky. Teda ak to Intelu pôjde rovnako katastrofálne ako 14nm, tak budeme radi, ak sa v tejto dekáde vôbec nejakých 10nm Intelov dočkáme.
Pridať nový komentár
TOPlist