Materiál tak čierny, že je ťažko ho vidieť

Zdá sa vám čierna naozaj čierna? Nový materiál ju radí medzi svetlé odtiene.

O nový materiál, ktorý je takmer dokonale čierny sa postarala britská spoločnosť. Materiál absorbuje 99,965% svetla čo ho robí veľmi ťažko viditeľným. Odráža sa od neho len 0,035% dopadnutého svetla. Skladá sa z uhlíkových nanorúrok, ktoré sú každá 10 000x tenšie ako ľudský vlas. Pri pohľade naň sa strácajú kontúry a tvary, takže ľudské oko nie je schopné identifikovať čo vlastne vidí. Materiál bol použitý na skúšku aj pre šaty od Chanel. Pri pohľade na modelku s týmito šatami sa vám môže zdať, že vidíte len hlavu, končatiny a ostatné nedáva zmysel.

Využitie môže materiál nájsť v astronómii a armáde. Pomenovanie dostal Vantablack a "pestuje" sa na listoch hliníkovej fólie. Náklady na jeho výrobu sú veľmi veľké. Oficiálna prezentácia materiálu bude tento týždeň na Farnborough International Airshow. Milióny nanorúrok sú ako malé slamky na pitie nápojov a sú tak malé, že častice svetla sa do nich nedostanú a stratia sa v medzerách medzi nimi. Dá sa povedať, že svetlo sa do nich akoby vstrebe.

Vantablack môže byť v astronómii využitý na kalibráciu kamier zachytávajúcich najstaršie objekty vesmíru, v teleskopoch, alebo infračervených skenovacích systémoch. Predtým sa kamery musia zamerať na niečo čo možno najčiernejšie. Teplo vedie 7,5x efektívnejšie ako meď a má 10x vyššiu pevnosť v ťahu ako oceľ. Tradičná čierna farba oproti Vantablack sa teraz zdá ako niečo farebné. Armáda si otestovanie nového materiálu určite nenechá ujsť a výrobca Surrey Nanosystems už má zakázané hovoriť o jeho využití v armáde. Priložené obrázky nedokážu zobraziť materiál tak ako v skutočnosti vyzerá.

Zdroj: independent.co.uk

Komentáre (16)
passco
No len neviem či som ho nevidel ale chyba mi fotka tej farby na nejakom objekte :D Inak ked to tak strebava svetlo, by sa to dalo využiť pri tých solarnych paneloch :)
bliss
Chcel by som to vidieť na aute :))
ujko horar
najcernejsi je aj tak cierny humor..
Pinky1
Na luniku je vacsia tma ako ten material :)
otakar
Moje premie na vyplatnej paske su zrejme daleko cernejsie - tie su absolutne neviditelne :-)
tonyloco
Tvoj šéf (šéfka) asi nadobudol (-la) presvedčenie že výška prémií odzrkadľuje tvoju prácu.
No ja
Tvárim sa že pracujem, lebo firma sa tvári, že ma platí...
Adrian11
rád by som opravil pána redaktora, teda za predpokladu, že mám pravdu. Ak už teda máte ten zdroj článku independent.co.uk uvádza sa tam, že citujem "If it was used to make one of Chanel's little black dresses, the wearer's head and limbs might appear to float incorporeally around a dress-shaped hole." - čož neznamená že značka Chanel tento materiál na šaty naozaj na skúšku použila ALE znamená to že " Ak by bol tento materiál použitý na jeden model z šatníka čiernych šiat značky Chanel, hlava modelky / osoby a končatiny trčiace jej zo šiať by sa iným osobám javili ako "nezmyselne poletujúce" okolo diery s kontúrami šiat. " Ak by to Chanel ako značka naozaj použila na šaty určite by si z toho spravili nejakú peknú módnu prehliadku o ktorej by sme už počuli. Inak k materiálu - vidím v tom obrovský potenciál teda ak sa cena výrobného procesu ustáli trocha nižšie.Možno by sa v spojení s inými technológiami mohlo uvažovať o ďalšom možnom spôsobe ako dosiahnuť " neviditeľnosť" ? ...
fabi888
Neviditelnost vo viditelnom spektre... v infracervenom to musi poriadne ziarit:) A teda to je nepouzitelne v armade, pokial je protivnik vybaveny infraviziou, resp. teplom navadzanymi zbranami.
passco
rozprášiš túto farbu okolo tanku a z 10 m ciela sa stane 50 m :D Prave by sa to dalo použit na robotické baity, ktorý by javili známky života :D
Peter K.
Pekne ste to napísali :-)
Okolosediaci
Surrey Nanosystems už má zakázané hovoriť o jeho využití v armáde. a ty sem placnes ich firemny vyskum a vyvoj :-)
Denis
Presne.Ten kto to potrebuje vediet ten uz to vie,a ostatnym je to jedno.
Antikapitalista
vidíte len hlavu, ostatné nedáva zmysel. :-P
nahoda
aka modelka, ved to je Audrey Hepburn... a pardon, ale myslim, ze na fotke jej postavu velmi pekne rozoznat, vobec nemam pocit, ze by tam lietala len hlava, skor si vsimnem len tu siluetu...
K.
Neviem, prečo tam autor nedal obrázok toho materiálu (napr. autorské práva), ale tu je obrázok z pôvodného článku. http://www.independent.co.uk/incoming/article9603983.ece/alternates/w460/newblack.jpg Je to proste čiernejšie než vypnutý monitor, ale aspoň vidíte, že nič nevidíte.
Pridať nový komentár
TOPlist