Marek Kulhánek o dronoch: "Tie mašinky čo vyzerajú ako hračky, robia naozaj dobré obrázky"

, Autor: Pavol Bobik

S Marekom Kulhánkom z VideoFly studio / www.videofly.sk sme uplynulý týždeň hovorili o dronoch. 

Marek Kulhánek sa dronmi a lietaním s nimi zaoberá už 3 roky.

Prinášame vám 4 vybrané otázky čitateľov a odpovede na ne. Celý rozhovor s viac než 20 otázkami a odpoveďami si môžete prečítať v tomto vlákne nášho diskusného fóra.

Otázka: Ak by som si už chcel lepšie zalietať, ideálne mimo bytu, čo na to potrebujem? (ČR / SR)
Marek Kulhánek: Podľa zákona ak to má kameru, tak musíš mať skúšky na dopravnom úrade, dron musí byť poistený a zaregistrovaný na dopravnom úrade. Ale pokiaľ ide o prax, ak budeš lietať niekde mimo barákov a nebudeš s tým niekoho cudzieho fotiť ako sa opaľuje na záhradke, tak by si problémy mať nemal. Myslím si, že sa treba riadiť tým aby som niekomu neublížil, nespôsobil škodu a neliezol do súkromia.

Otázka: Aké papierovačky, byrokracia (+poplatky) atď. ma postretne ak chcem u nás zaregistrovať dron na leteckom úrade.. Ak som správne pochopil, dron podlieha registrácii..
Marek Kulhánek: Je toho dosť, takže ak sa v nejakom detaile pomýlim, tak ma ospravedlňte.
Treba teda začať skúškami na leteckom úrade. Tieto sú zdarma, konajú sa každý mesiac a týkajú sa siedmich oblastí

- letecké právo
- všeobecné vedomosti o lietadle ( myslia sa tým lietadlá, nie drony...)
- Letové výkony lietadla a plánovanie letov
- Meteorologia
- Prevádzkové postupy
- Základy letu
- Komunikácia

Skúšky sa dajú rozdeliť a každú človek môže opakovať max 4x.
Potom keď má človek po skúškach musí poistiť drona robí to len Alianz a stoji to 350€/rok.
Ďalší krok je prihlásenie drona na leteckom úrade (bez poistky ho neprihlásia) toto stojí prvý rok 600€ potom polovicu. Keď je dron prihlásený, treba si dohodnúť praktické skúšky. Toto je asi prvá vec čo má logiku :-), ale nie je to problém ak človek vie základné veci a čítať leteckú mapu. No a potom už len žiadosť na lietanie na letecký úrad , to potvrdia a človek môže lietať. Ak však chceš s dronom aj zarábať, musíš požiadať o koncesiu a to znamená zostaviť leteckú príručku (to sám nedáš, ale robia to napr na Jetage za 400€, ale perfektne), plus dodať asi 5kg papierov ... Na leteckom úrade je však taký rozumný pán čo to robí fakt že ústretovo, ale čo sa musí splniť, tak to sa obísť nedá.

Takže suma sumárum poplatky na začiatku cca 1350€ no a kopec behania vybavovania, mne to celé trvalo 8 mesiacov.

Otázka: Začínali ste s rovno s 'profi' dronom, alebo ste taktiež prešli cez nejaké činske srandy. Napr. teraz sú okolo 100e drony, ktoré vedia uniesť GoPro /samozrejme bez GPS/ a teda natociť aj fajn zábery. Teda ako ste sa vobec dostali k dronom?
Marek Kulhánek: No záčínal som s tou F550 6 vrtuľovou a myslel som že potom kúpim väčší, ale prax ukázal že lepšie je dva menšie :-). Tie továrenské mašiny sú určite vyladenejšie a teda oveľa spoľahlivejšie. S Phantomom sa nebojím letieť aj v ťažších podmienkach ale tá F550 je predsa len rizikovejšia. Samozrejme tie "srandy" za 100€ nepoužívam, ale už som rozmýšľal aj nad tým. Viem si predstaviť že niekde v interiery by to bola použiteľná varianta. Keď dokázali natočiť nejakí chalani film s mobilmi a dokonca tuším získal aj nejaké ceny... Dá sa použiť čokoľvek, záleží od prostredia.

Otázka: Je aj na slovensku/česku nejaká mapa toho kde je zakázané lietať?
Marek Kulhánek: Pokiaľ ide o mapu kde sa môže lietať, kúpte si na letisku v stánku leteckú mapu ICAO, tam sú zakreslené všetky letiská, vrátane výšok do ktorých sa môže okolo nich lietať. Sú tam vyznačené aj zakázané výšky letových priestorov okolo letísk. Ak sa chcete chovať bezpečne vo vzdušnom priestore určite doporučujem.

Celý rozhovor s Marekom Kulhánkom si môžete prečítať v tomto vlákne nášho diskusného fóra.

Sponzorom rozhovorov s čitateľmi je spoločnosť GIGABYTE.

 

 

Kľúčové slová
drony, preteky dronov
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

6. pád jednotného čísla mužského rodu sa v podstatnom mene končí mäkkým i a nie ypsilonom.

Re: Marek Kulhánek o dronoch: "Tie mašinky čo vyzerajú ako ...

Pán majster by snáď mohol rozlišovať, čo je DRON a čo QAV...
Pravda - pisálkovia - pardón páni novinári v tom spravili chaos celosvetovo...

Clovek co si zastava phantoma tu nema hovorit o dronoch... ked mal f550 nespolahlivu tak jedine jeho chybou. Okrem race mini kvadkoptery mam aj f450 a aj ked je o kus vacsia stale je obratna da sa s nou lietat agresivne je rychlejsia nez phantom a unesie viac pri dlhsom letovom case... a ako bonus ani s mojim 9 kanalom (podotykam kvalitnym a nie cinou) stabilizatorom a gopro nestala tolko co phantom na tej urovni + je to ram ktory mozem upgradovat ako sa vyskytnu nove technologie a nie predavat a kupovat celu kvadkopteru znova a znova...

Re: Marek Kulhánek o dronoch: "Tie mašinky čo vyzerajú ako ...

nejak"í" chalani

Taka pikoska ohladom legislativy - nasnimane obrazky treba fyzicky zaniest na bezp. urad kvoli archivacii a zaroven sa zavazujete ze tieto snimky ktoru su vo vasom pc neopustia hranice SR :)

Urobil som nové video s chalanmi z RC svet o tom, že nie je dron ako dron. Aké teda drony sú sa dozviete na https://www.youtube.com/watch?v=Z9Dbntv_wXE

Poslať nový komentár

TOPlist