Mapa Slovenska dnes a v roku 1950

Pozrite sa, ako vyzeralo Slovensko pred viac než šesťdesiatimi rokmi. Zmeny v krajine sú niekedy až dych berúce.

Aktuálne mapy krajiny si už dnes každý bežne môže pozrieť napríklad na populárnej službe Google Maps, či iných, aj slovenských portáloch. Čo však v prípade, že by vás zaujímala história, ako to u nás na Slovensku vyzeralo v čase napríklad krátko po druhej svetovej vojne? Na prvý pohľad asi nerealizovateľná úloha, Technická Univerzita vo Zvolene však vytvorila riešenie.

Na portáli http://mapy.tuzvo.sk/HOFM/ sa nachádza jednak aktuálna mapa Slovenska z roku 2010, ale aj zozbierané mapové podklady z obdobia 40-tych a 50-tych rokov minulého storočia. Tieto pochádzajú z archívu Topografického ústavu v Banskej Bystrici a majú rozlíšenie 0,5 metra.

V samotnej mape sa dá navigovať ako v každej inej podobnej mapovej službe, posúvaním myšou a približovaním. Používateľ má možnosť prepínať si pohľady z roku 2010 do roku 1950, zaujímavejšia je ale funkcia posuvného okna, kedy sa posunutím deliacej čiary zobrazuje aktuálna a historická mapa.

Zmeny v krajine sú často skutočne dych berúce, do očí udrie určite napríklad výrazný rast obcí a miest, ako aj pomer zalesnenej a obrábanej pôdy.

Historická ortofotomapa bola vytvorená v rámci projektu Centra excelentnosti pre podporu rozhodovania v lese a krajine, Technická univerzita vo Zvolene a je dostupná na http://mapy.tuzvo.sk.

Historická ortofotomapa © GEODIS SLOVAKIA, s.r.o. a Historické LMS © Topografický ústav Banská Bystrica.

Ortofotomapa © EUROSENSE, s.r.o. a GEODIS SLOVAKIA, s.r.o.

Zdroj: Tuzvo.sk

Komentáre (12)
miro3333333
slabé rozlíšenie :-) nevidím tam kde sa pasie moja koza aj je vonku od rána do neskorého večera :-))))))))
nechce sa mi
toto skôr vyzerá ako obrázok Slovenska počas dňa a noci, inak si to viem vysvetliť iba tka že Slovensko je mesačná krajina
nesty
heh.. paradoxne v okoli mojho rodneho mesta pribudlo od 1950 docela vela lesov. resp "lesíkov" :D
jozoBT
Som velky fanusik map a "casozbernych" fotografii. Toto je proste nadhera ..... Vdaka
adfg
som zvedavy ake lietadlo to vtedy snimalo tu mapu mozno nejaky iljusin 14 dneska to cvakne z vesmiru satelit a je to hotove vtedy sa stym museli piplat
Pangi11
je to tá istá mapa, len v iných farbách
kuki
Odborník sa zase ozval! Zväčši si hociktoré mesto a porovnaj!
Curuj
tu je pekne vidno, ako máme v TN cez Váh stále len dva mosty. z toho jeden železničný :D
vit
Je vidiet ze vznikli priehrady
Acer
Vďaka , troška som sa prešla rodným krajom a porovnala - pamätám aj stav v r. 1950.
jarmila
velmi by som sa potešil mape z 1950 obce Krásna Ves
mikuláš adzima
Dobrý deň,obec Milpoš, okr.Sabinov bola osamostatnená k 1.1.1950 od obce Hanigovce. Pripravujem publikáciu 70 rokov samostatnosti obce Milpoš. Okrem rozhodnutia Sboru povereníkov ako aj záznamov Rady MNV Milpoš potrebujem mapu z tohoto obdobia,najlepšia by bola katastrálna, ale veľmi by mi pomohla aj mapa kedy ešte chotárné názvy Hrabinka, Hribarka, neboli zalesnené. Vedeli by ste mi pomôcť a čo by to stalo? S úctou Mikuláš Adzima miki.adzima@gmail.com.
Pridať nový komentár
TOPlist