Mapa dopadu asteroidov za posledných 20 rokov

Naša planéta je denno denne atakovaná asteroidmi. Zverejnená mapa ukazuje ich silu v GJ a miesto dopadu.

NASA zverejnila v Piatok mapu pozostávajúcu z 20 ročných záznamov štátnych senzorov počas rokov 1994 až 2013. Rozmiestnenie dopadu asteroidov je v celku rovnomerné.  Zaznamené sú asteroidy ktoré vnikli do atmosféry a vytvorili tzv. ohnivé gule. Na mape je ich za posledných 20 rokov zaznamenaných 556. Takmer všetky sa rozpadnú ešte pred dopadom na povrch, no niektoré prelet atmosférou zvládnu až do konca.

Mapa bola vytvorená pomocou programu Near Earth Object (NEO), ktorého úlohou je hľadať potencionálne nebezpečné objekty pre našu planétu. NASA do tohto programu investuje veľké prostriedky. NEO objavil v blízkosti Zeme viac ako 90% objektov väčších ako 1 kilometer. V súčasnosti sa zameriava na objekty väčšie ako 140 metrov. NEO má za úlohu uľahčiť aj komunikáciu medzi astronomickou komunitou a verejnosťou.

Aj samotná verejnosť sa môže podieľať na hľadaní potencionálne nebezpečných objektov v blízkosti Zeme cez program Asteroid Grand Challenge, ktorého cieľom je vytvoriť plán nájsť všetky hrozby pre obyvateľstvo a určiť ďalšie kroky. Nedá sa nespomenúť aj intenzívne diskutovaná udalosť v Čeľjabinsku, ktorá bola jednoznačne najväčšou udalosťou za posledných 20 rokov. Zamrzí možno len to, že mapa mohla byť interaktívna a zobrazovať viac podrobností o zaznamenaných udalostiach.

Zdroj: jpl.nasa.gov

Komentáre (2)
memphis210
slovo "potencionálny" neexistuje.... -.-"
gammaray
Je mozne pouzit aj "potencionálny", no "potenciálny" je pouzivane castejsie. Aj ked slovnik neobsahuje "potencionálny" , nie je zaradené ako nespisovne slovo. Pouziva sa vsak zriedkavejsie. Cize svojim sposobom mas pravdu. Ale ze neexistuje sa povedat neda ;).
Pridať nový komentár
TOPlist