Máme zoznam podporovaných procesorov pre Windows 11

Bohužiaľ, Windows 11 si nenainštalujeme všetci na svoje počítače, aspoň nie oficiálne.

Tvorca pripravovaného operačného systému Windows 11 - Microsoft, odstavil s novým systémom veľa majiteľov počítačov, ktorí budú musieť ostať s aktuálnym systémom Windows 10. Aj keď majú dostatočne výkonný procesor, tak nespĺňajú jednoducho podmienky. Samozrejme, systém si môžete nainštalovať aj poloficiálnou cestou, teda formou ISO obrazu, ale musíte sa rozlúčiť s aktualizáciami systému. Prípadne môžete ostať na aktuálnom systéme Windows 10, ktorý bude spoločnosťou podporovaný až do roku 2025. Ďalej môžete skúsiť "zariskovať" a vyskúšate niektorú z Linuxových distribúcií, alebo si nakoniec kúpite nový počítač, ktorý bude podporovať chystaný Windows 11.

Z podpory boli vyradené procesory Intel šiestej a siedmej rady, ôsma rada a novšie sú podporované. Majitelia procesorov od spoločnosti AMD sú na tom horšie, kde je zoznam podpory menší. Nový systém si nainštalujú majitelia niektorých procesorov série A a FX, tak isto sa podpora týka menšieho počtu procesorov Ryzen série 1000 a 2000. Majitelia zariadení používajúcich procesory ARM si pripravovaný Windows 11 nainštalujú na zariadenia s procesormi Qualcomm Snapdragon 850 a vyššie, Snapdragon 7c a 8c, Microsoft SQ1 a SQ2. Podpory sa nedočkajú majitelia zariadení Microsoft Surface Studio 2 a Surface Go, pričom prvý menovaný nepatrí k najlacnejším, nakoľko sa stále predáva za priemernú cenu 3 500 dolárov (2 945,26 eur).

Aktuálne platia tieto minimálne podmienky:

  • 4 GB RAM
  • 2 jadrový 64 bitový procesor
  • Minimálna kapacita úložiska je 64 GB
  • TPM 2.0
  • Precision Touchpad
  • Podpora DirectX 12

Kompletný zoznam nájdete na webovej stránke XDA-Developers.

Zdroj: XDA-Developers,

Komentáre (4)
Pjetro de

Preklad mate na milu kedves.

Veta "AMD users seem to be in even worse shape. The Windows 11 supported CPU list sheds the A-series and FX-series, along with Ryzen 1000 and most Ryzen 2000 chips." totiz znamena ze tie CPU podporovane nebudu.

Nie, gúgel translator tu nepomoze. Pomoze primitivny offline program PC Translator 2005/2006 LangSoft & SOFTEX Software & TEOS, 736539 slov a fraz, kde sloveso "shed" znaci: zvliekat, ronit, zhadzovat, vrhat, vysielat, vy/pustat, trusit, vysypat, rozhadzovat, zbavit sa, odkladat, odpudzovat ked to berieme ako sloveso ... ako podstatne meno to ma dalsich 20 vyznamov a to nas teraz nezaujima. Takze vyznam je intualtivne taky ze to ide prec. Podpora ide prec. Pospora tych CPU je vypustena, vysypana, zhodena, utrusena, odlozena, odpudena ... Proste NEBUDE.

ach jaj

Lebo každý má to čo ty nie? Sa spamataj prosím ťa....netrolluj a ked si chces nieco dokázať píš konsktruktivne....

Jakub

Hneď sa mi zdalo čudné, že spomínajú podporu na procesoroch, o ktorých som počul, že nebudú podporované. A novšie nespomenuli vôbec. Hlavne, že titul sľubuje ZOZNAM podporovaných procesorov. Toto nebude len problém jazykovej bariéry... :-P

Holý vo Výklade

Netvrdím, že Windows 11 nebudem používať - al enikdy nie na MOJOM počítači. T.j. ak ma k tomu štát donúti - o čom nepochybujem - bude mi musieť vhodný počítač dať, alebo prenajť. Veď načo mi je vek, ktorá principiálne nemôže byť byť moja, pretože v skutočnosti bude patriť Microsoftu a nebude sa s tým dať nič robiť. V podstate to bude to isté, ako mať doma vlastného agenta ŠtB - no to by som bol pekný blbec, keby som si ho zakúpil.
Zaujímavé, že davy ľudí sa boja nanočipov vo vakcínach proti Covid-19 (čo je technolgický nezmysel), úmrtiam na SARS COV2 skrz 5G a adsorbciou 60GHz pásma v kyslíku, HARRP, UFO a spústy iných sprostostí - a nikto sa nebojí TPM 2.0, Secure Bootu, MS W11, Google a Facebook - hoci to je v skutočnosti to nebezpečie, pred ktorým všetci majú taký panický strach (prostriedok na sledovanie a diaľkové ovládanie (keď príde IoT))
Nuž čo, ľudstvo zjavne nepatrí k najinteligentnejším živočíchom na tejto planéte .. lebo bobry, sovy a delfíny by už zrejme protestovali (ale tie sú tak inteligentné, že nič z toho nepoužívajú ;)

Pridať nový komentár
TOPlist