Lockheed Martin vyrobil najsilnejší laser

, Autor: Gudas

Laser s výkonom až 30kW môže byť vďaka svojim vlastnostiam použitý ako mobilná zbraň aj pre lietadlá.

Lockheed Martin, svetoznámy výrobca vojenskej techniky preslávený projektmi ako SR-71 Blackbird, radarovo neviditeľného lietadla F-117 či špionážneho U-2, vyrobil podľa vlastných slov doteraz najvýkonnejší laser. Ten je založený na technológii kombinovania viacerých svetelných lúčov, vďaka čomu dosahuje výkonu až 30kW.

Nový laser využíva ako aktívne médium optické vlákno dotované atómami vzácnych kovov. Vlákno pôsobí na generovaný laserový lúč ako zosilovač, pričom nezaberá veľa miesta, keďže môže byť aj stočené. Lockheed Martin použil takýchto zosilnených laserových lúčov viacero, každý s inou vlnovou dĺžkou. Tieto sú následne „spájané“ technikou označovanou ako Spectral Beam Combining, SBC (spektrálne kombinovanie lúčov), čoho výsledkom je laserový lúč s výkonom až 30kW pri iba polovičnej spotrebe voči podobným riešeniam laserov tohto výkonu.

Dr. Ray O. Johnson, senior viceprezident spoločnosti, vidí ako možné nasadenie lasera predovšetkým vojenskú sféru. Vďaka malým rozmerom a nižšej energetickej náročnosti by sa tak mohol takto vybavený laserový kanón objaviť napríklad v helikoptérach, lietadlách, lodiach či automobiloch.

Predošlé testy demonštrovali možnosti zacielenia a zničenia cieľov, no tieto zbrane si vyžadovali veľa elektrickej energie, chladenia a mali veľké rozmery. Tým sa v podstate diskvalifikovali z možností nasadenia, ktoré vidí Lockheed Martin u svojho nového vynálezu.

 

Zdroj: Lockheed Martin

Kľúčové slová
laser, Lockheed Martin, veda, vojenská technika
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Lockheed Martin vyrobil najsilnejší laser

Hmm a čo takto vytvoriť novú taviacu pec? Rezačku kovov? Laserovú ochranu proti šutrom z vesmíru? Ale ved načo stačí, že to bude rezať ludí a lietadlá

Re: Lockheed Martin vyrobil najsilnejší laser

Aj to casom pride. Najprv sa stiepenie jadra použilo v bombe až potom sa začali stavať elektrarne. Čiže keď niektorí ľudia V tom uvidia biznis aj v inej sfére ako armáda tak sa to použije aj na "normálne " veci

Re: Lockheed Martin vyrobil najsilnejší laser

Dá sa robiť vývoj aj bez toho aby bolo prvotné využitie v Armáde. A nie aby prioritu mala armáda nad ostatným. Ved je relativne "mier" :)

Somo Sapiens je len trocha odlišné (a úprimne dosť blbé) zviera, ktoré má v génoch rôzne predispozície k rôznych hov*dinám.

Jedna z nich je, že ak je niečo nové a efektívne čo i len trocha využitelné na bojové účely v armáde a boji (či už v ofenzíve alebo defenzíve), tak sa to tam využije ako celkom na prvom mieste.

Takýchto genetických vád máme viacej a v zásade sa nelíšime od myši v bludisku či klietke, ktorá dobrovoľne pácha samovraždu pojedaním jedu len preto, že jej to navodzuje pekné pocity.
To je koniec-koncov príčina, prečo tu nebudeme naveky. Všetky civilizácie (v zmysle mesto, mestký štát, štát, krajina, impérium) o ktorých sme sa učili, vymreli alebo zanikli alebo sa rozpadli. V prípade vymretia 90-95% obyvateľstva bolo zdecimovaného chaosom, hladomorom, novými chorobami, prírodnou katastrofou, totálnou anarchiou po rozpade zákonov/pravidiel spoločnosti, po vojne či po vyčerpaní surovinových zdrojov alebo komplexným úpadkom spoločnosti.
Civilizačná samovražda sa už v dejinách udiala mnoho-krát (stačí vidieť tie ruiny čo ostali po Maioch a Aztékoch zanesené 10 cm vrstvou zeminy a obrastené tisícročními peňmi stromov a človek nedokáže zatvoriť hubu ... a to je iba jedne príklad z mnohých, nespomínam spústu starovekých civilizácii na Blízkom Východe, Ďalekom Východe, staroveký Egypt, staroveké Grécko, ostrovné civilizácie ...) a ďalšia civilizačná samovražda sa blíži, nakoľko civilizácia v celoplanetárnom zmysle nie je žiadnou výnimkou. To však potom hraničí s druhovou samovraždou.

Poslať nový komentár

TOPlist