Linuxový patch robí problémy na SSD diskoch od Samsungu

Linuxová oprava deaktivuje NCQ a TRIM na niektorých SSD diskoch od výrobcu Samsung.

Ak máte SSD disky 860 EVO a 870 EVO od výrobcu Samsung a aktívne používate operačný systém Linux, mohli ste sa stretnúť s problémom vypnutia dvoch vcelku dôležitých funkcií, ktorými sú disky týchto sérií vybavené. Prvou funkciou je NCQ, ktorá má na starosti optimalizáciu poradia a pohyb dát podľa aktuálneho vyťaženia systému. Naproti tomu, funkcia TRIM má na starosti inteligentné uvoľnenie miesta na disku, bez zbytočného prepisovania zapísaných údajov. Táto funkcia má dobrý vplyv na zdravie SSD disku.

Celý problém s deaktivovanými funkciami sa začal zhruba pred dvoma rokmi, kedy sa začali ozývať používatelia operačného systému Linux s týmito SSD diskami 860 EVO a 870 EVO. Linuxoví vývojári sa začali týmto problémom zaoberať, aj keď vytvorenie opravného balíčku trvalo nejaký čas. Aktuálne nový patch, už čaká na schválenie a následné distribuovanie. Vývojárom sa podarilo zistiť, že chyba sa najviac prejavovala na počítačoch s radičmi od ASmedia, Intel a Marvell SATA AHCI, pričom chyba bola najzávažnejšia na starších AMD zostavách - AMD/ATI SB7×0, SB8×0 a SB9×0.

Samsung zvláštnym rozhodnutím deaktivoval funkciu TRIM na celej rade SSD diskov EVO 800, okrem série 840 EVO a 850 EVO so slovami , že pod Linuxom nie je táto funkcia potrebná. Skúsenosti aktívnych používateľov tohto open-source operačného systému nakoniec ukázali niečo iné.

Zdroj: Neowin, Logos-world.net,

Pridať nový komentár
TOPlist