Linux sa dostal na Mars

Operačný systém Linux je tam, kde by pravdepodobne Microsoft Windows pravdepodobne "zamrzol".

Nedávne pristátie roveru Perseverance, ktoré sa úspešne uskutočnilo 18. februára 2021 vyvolalo veľké emócie. Prieskumný rover čaká najbližšie obdobie veľa práce pri skúmaní planéty Mars. Prieskum nebude len na marsovskej pôde, ale aj vo vzduchu. V tomto prípade sa oň postará vrtuľník Ingenuity, no zároveň tak pôjde o prvý prieskum tohto druhu v marťanskej atmosfére. Spomínaný vrtuľník je zaujímavý tým, že ho ovláda operačný systém Linux a ide tak o peknú technologickú ukážku, ktorá ak sa osvedčí, môžeme očakávať viacero podobných misií.

Hlavný inžinier NASA - Tim Canhan sa vyjadril, že to bude prvý krát čo sa bude lietať s Linuxom na Marse. Framework, ktorý použili na ovládanie je zároveň voľne dostupný na stiahnutie a môže ho ktokoľvek použiť na ovládanie svojho vrtuľníka. Keďže ide o open-source, ide svojím spôsobom aj o peknú ukážku toho, čo dokáže softvér, ktorý je dostupný zadarmo. Samotný framework sa volá F (F prime). Vyvinula ho spoločnosť JPL (Jet Propulsion Laboratory), ktorá sa nakoniec rozhodla uvoľniť tento softvér pod open-source licenciou.

Ostáva len veriť, že sa tento projekt overí v praxi a postupom času bude prieskum Marsu vedený nielen po "zemi" ale aj vo vzduchu a uvidíme dychberúce zábery z tejto planéty.

Zdroj: TheVerge, NASA,

Pridať nový komentár
TOPlist