Linux na Apple M1? Čoskoro to bude realita

Spoločnosť Corellium zverejňuje prvé linuxové porty pre zariadenia Apple s procesorom M1.

Firma stojaca za prvými portami Linuxu na Apple iPhone 7 pracuje na spustení operačného systému GNU/Linux aj na nových MacBookoch s procesorom M1 od spoločnosti Apple. Nečakajte ale zázraky, pretože zatiaľ ide len o rané zostavy, kedy sa podarilo spustiť iba jadro systému Linux bez grafického rozhrania. Spoločnosť aktuálne pracuje na spustení podpory rozhrania USB a podľa slov firmy sú blízko ku sfunkčneniu aj tejto periférie.

Corellium nepredpokladá, že by sa im podarilo tento rok spustiť na nových MacBookoch grafické rozhranie systému (KDE, GNOME, Xfce, Cinnamon, Mate..). Spoločnosť zároveň uviedla, že sa bude snažiť spraviť zo svojho kódu upstream. Vývojári pracujú na vývoji systému pomocou reverzného inžinierstva a podobne na tom pracujú aj vývojári z distribúcie Asahi Linux. Vzrušujúce bude sledovať, ktorému tímu sa skôr podarí sfunkčniť grafické rozhranie pre notebooky MacBook s procesorom M1, ktorý je postavený na platforme ARM.

Podobné pokusy aktuálne prebiehajú aj s MS Windows 10 X, ktorý je určený pre ARM procesory. Ten sa podarilo nadšencom spustiť aj v staršom smartfóne Microsoft Lumia 950 XL. Jedno je však isté, a to, že Apple predstavením svojich notebookov s procesorom M1 spôsobil menšiu revolúciu a bude zaujímavé pozorovať, ako sa k tomu postavia výrobcovia CPU na platforme X64, nakoľko aj Microsoft pripravuje operačný systém Windows pre túto platformu.

Zdroj: Phoronix, Windows Latest, Apple,

Pridať nový komentár
TOPlist