2,5 tony uránu sa dá bez problémov použiť na výrobu bomby.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) nedávno oznámila, že Líbyi chýba približne desať sudov s koncentrovanou uránovou rudou, a to napriek tomu, že toto množstvo deklarovala líbyiská vláda. Sudy sa mali nachádzať na mieste, ktoré nie je pod kontrolou aktuálnej vlády. Pracovníci MAAE mali vykonať kontrolu tohto objektu ešte počas minulého roka, lenže kvôli obavám o život týchto zamestnancov bola akcia odložená. Úradníci MAAE kontrolu nakoniec vykonali až počas minulého utorka (14. 3. 2023). Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vydala vyhlásenie, že chce zistiť kde sa mohlo stratiť 2,5 tony uránu.
Nad touto stratou jadrového materiálu vyjadrila obavy aj Organizácia spojených národov. Toto množstvo totiž môže predstavovať rádiologické ohrozenie, a na túto udalosťou vznikla aj bezpečnostná hrozba.
V roku 2003 sa Líbya vzdala svojho jadrového programu a to aj napriek tomu, že mala potrebné nástroje a konštrukčné plány na postavenie jadrovej bomby. O 8 rokov neskôr (2011), s podporou Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) bolo vyvolané povstanie, vďaka ktorému bol zvrhnutý Muammar Kaddáfí. Odvtedy je krajina v rozvrate a medzi sebou bojujú dve hlavné frakcie - "západná" a "východná". Posledný veľký konflikt medzi týmito dvoma frakciami sa udial pred troma rokmi (2020).
Súčasná vláda bola zavedená s pomocou OSN v roku 2021, prostredníctvom mierového plánu s víziou, že v decembri toho roku sa budú konať voľby. Tie sa neudiali a dočasná vláda vládne doteraz, pričom jej legitimita je otázna. Situácii nepomáha ani chýbajúci urán, ktorý mohol skončiť v rukách jednej z frakcií. To zároveň komplikuje prácu zamestnancom MAAE, aby mohli vystopovať toto chýbajúce množstvo uránu.
Zdroj: InterestingEngineering,
Pridať nový komentár