Lenovo prehralo súd, musí platiť

Spoločnosť Lenovo prehrala súd a musí platiť. Cena je ale smiešna.

Čínska technologická spoločnosť Lenovo musí zaplatiť pánovi Lucovi Bonissiovi rovných 20 000 eur. Lenovo totiž prehralo súd v Taliansku so spomínaným pánom, ktorý chcel vrátiť peniaze za predinštalovaný Microsoft Windows vo svojom notebooku. Zaujímavé na celom procese je, že licencia samotného MS Windows stojí 42 eur.

Celý prípad sa začal v roku 2018, kedy si pán Luca Bonissi kúpil konvertibilný notebook Lenovo Ideapad. Namiesto zmazania tohto operačného systému a jeho následným nahradením iným systémom sa pán Bonissi rozhodol kontaktovať Lenovo s tým, aby mu vrátili peniaze za predinštalovaný systém, ktorý zároveň chce vrátiť. Nebolo to ale ľahké, pretože výrobca notebooku dvakrát zamietol jeho žiadosť. Následne sa Bonissi obrátil na Taliansky úrad pre hospodársku súťaž a trh, kde sa pomoci bohužiaľ nedočkal. Nakoniec podal návrh na súd, kde vďaka nízkym nákladom na licenciu, mohol Bonissi bojovať za svoju pravdu bez právnika.

Luca Bonissi

Spoločnosť Lenovo nechcela nechať nič na náhodu a bola na súde agresívna a na to sa majiteľ notebooku rozhodol vyhľadať odbornú pomoc. Vďaka tomu v roku 2019 vyhral súdne konanie a spoločnosť mu musela zaplatiť 42 eur za licenciu MS Windows a 130 eur za súdne trovy.  Lenovo sa odvolalo, kde v 59 stranovom dokumente uviedlo 15 dôvodov, prečo by mal súd zvrátiť rozhodnutie. Spoločnosť prehrala aj druhé súdne konanie v Monze v roku 2020, čo ju nakoniec stálo 20 000 eur, ako náhrada škody za zneužívanie spotrebiteľa. Súd poznamenal, že v tomto prípade išlo o veľkú aroganciu a vyhýbavosť spoločnosti voči malému spotrebiteľovi.

Keby sa Lenovo namiesto týchto súdnych prieťahov rozhodlo v dobrej viere vyriešiť požiadavku pána Bonissiho a dohodli sa na vrátení 42 eur, nemuselo by prehrať 20 000 eur, aj keď pre spoločnosť o žiaden veľký peniaz nejde. Bonissi následne daroval z 15 000 eur organizácii Free Software Foundation Europe (FSFE).

Zdroj: FSFE, Wikipedia,

Komentáre (1)
Erik Smiesny

Vyzyvam autora clanku, pre ktoreho je suma 20 000 eur citujem "smiesna", aby mi poslal zopar takychto smiesnych sum na moj bankovy ucet ako dar.

Dakujem !

Pridať nový komentár
TOPlist