Laserom poháňaná fúzna energia je bližšie k realite

Pravdepodobne vzniká životaschopná alternatíva k doteraz vyvíjaným tokamakom.

Vedci sa aktuálne vo veľkej miere zameriavajú na vývoj technológií, ktoré súvisia s vývojom fúznych reaktorov, známych ako "tokamaky". Tie pracujú na princípe magnetického poľa. Potom sú tu ešte krútiace sa stellátory, ktoré majú byť dokonca v niektorých parametroch lepšie než tokamaky. Teraz prišli fyzici s ďalšou nádejnou technológiou, ktorá súvisí s generovaním čistej energie a to vďaka laserom.

Vedeckým pracovníkom z Národného laboratória Lawrenca Livermora sa podaril prielom vo vývoji funkčného fúzneho reaktor, vďaka laserom. Pomocou laserov sa vedci dostali bližšie k vytvoreniu fúzie a to až tak, že by dokázali vytvoriť prebytok energie. Výskumníkom sa tento pokrok podaril vďaka 192 laserovým lúčom zameraných na malý priestor, kde sa nachádzali vodíkové izotopy deutéria a trícia, ktoré boli umiestnené v tenkom zlatom valci. Vedcom sa podarilo vyvolať 20 nanosekundový výbuch, kedy sa odparil zlatý obal, čo následne vytvorilo röentgenové lúče, pričom kapsula počas tohto procesu implodovala, čím vznikla fúzia. 

Experiment dokázal 70 percentné vznietenie, alebo aj 1,35 MegaJoulou (MJ) z 1,90 MegaJoulového (MJ) laserového zdroja. Podľa vedcov ide o veľký úspech a zároveň sa tak približujú k funkčnému modelu. Výskumníkom ešte nejaký čas potrvá, kým doladia proces výroby energie, lenže je tu ďalší problém, s ktorým si vedci musia poradiť a tým je udržanie stabilnej fúzie. Týmto experimentom ale preukázali, že spomínaná technológia je realistická a perspektívna.

Zdroj: Enadget,

Pridať nový komentár
TOPlist