Lacné Ultra-HD monitory už od polovice tohto roka

Rozlíšenie 3840x2160 pixlov si dnes môžu dovoliť len tí majetnejší. To sa však už veľmi skoro zmení, má to však háčik.

Nový štandard nahradzujúci Full-HD je síce svojím 4K rozlíšením  rozhodne zaujímavý, menej už však ceny, za aké sa „Ultra-HD“ monitory a televízory predávajú. Už krátky prieskum trhu schladí mnohých záujemcov, pretože ceny sa pohybujú okolo dvoch tisícov Eur vyššie.

Toto by sa však malo veľmi rýchlo zmeniť. Ako píše Hardware.info v nedávnom teste 28“ UHD monitora Samsung LU28D 590D, viacerí výrobcovia monitorov sa dostanú ku pomerne lacnému LCD panelu od výrobcu CMO. Ten by mohol stlačiť cenu monitorov s rozlíšením 3840x2160 alias 4K až na doteraz nevídaných 600€.

Spomínaným háčikom je použitá technológia panela, ktorá sa zakladá na koncepcii TN. Tá síce poskytuje relatívne nízke časy odozvy, no pozorovacie uhly a kvalita vernosti farieb je voči iným druhom panelov veľmi pokryvkávajúca. Nespornou výhodou v tomto prípade však bude cena.

Uvedenie testovaného UHD monitora od Samsungu na trh sa predpokladá na polovicu tohto roka, pričom ďalší výrobcovia by mohli nasledovať krátko na to.

Zdroj: Techpowerup

Komentáre (2)
mp3turbo
chlapci vy trepete strasne kraviny a nielen teraz, v decembri 2013 som si kupil 39" ultra-hd monitor za 449$, jedneho casu bol dokonca za 399$, teraz pozeram ze strasne zdrazel na 499$ http://www.amazon.com/Seiki-Digital-SE39UY04-39-Inch-Ultra/dp/B00DOPGO2G ten monitor je dostupny uz viac ako rok... nejake prispevky o nom som zverejnil aj na vasom slepičinci cize diskusnom fore. dovolim si este raz upozornit na to ze uhlopriecka je TRIDSATDEVAT palcov, nie krpatych 28 o ktorych tu rozpravate v clanku. Kazdemu by mali byt jasne dve veci : 1) 39" je sialene drahsich ako 28" 2) [b] 28" a aj 32" uhlopriecka je ABSOLUTNE NEPOUZITELNA PRE 4K ROZLISENIE, NEKUPUJTE TO !!!! [/b] Rozlisenie je samozrejme bomba, kvalita panelu samozrejme nie je zrovna Eizo ale v tejto cenovke co by sme cakali ze ... v ziadnom pripade to nie je nieco strasne (potvrdenim bud napriklad aj to, ze dany model a jeho 50" a 65" braceka ktory snad lahko najdete na linkovanej stranke pouzivaju aj chlapci kamerujuci s Red kamerami na prezentovanie 4K diela svojim zakaznikom a to sa teda nebavime zrovna o spodnej triede). Dany model bol pretriasany na internete horedole, za tu cenu je to absolutna megabomba napriklad ako nova Skoda Octavia keby bola za 1999eur. Lovu zdar a bikinam obzvlast !
mano8
Like chlape ale vam nalozil :D
Pridať nový komentár
TOPlist