Kvalitnejšie dotykové displeje na obzore

, Autor: gammaray

Nové dotykové fólie spoločnosti 3M umožnia vyrábať tenšie, ľahšie, väčšie a kvalitnejšie dotykové displeje. Masívnejšie použitie v zariadeniach sa blíži.

Spoločnosť 3M začne predávať flexibilné priehľadné vodivé fólie, vyrobené zo strieborných nanovlákien pre použitie do dotykových displejov. Novovytvorené nanomateriály by mohli výrazne rozšíriť možnosti použitia dotykových displejov. Flexibilné fólie môžu byť do budúcna použité kľudne aj na flexibilnú osobnú elektroniku. Spoločnosť St. Paul z Minnesotty ich bude vyrábať použitím strieborných nanovlákien vyrábaných v spoločnosti Cambrios v Kalifornii.

Nanovlákna sú široké pár nanometrov, dlhé pár mikrónov a dodávajú sa v tekutine. Tekutina je pri aplikovaní na povrch rozotretá do rovnomernej vrstvy. Nanovlákna tak nevytvárajú žiaden vzor, ale sú náhodne usporiadené. Nevzniká tak rušivý vzor, ktorý vznikal pri prvých dotykových displejoch. Nanovlákna sú dobre priehľadné a aj vysoko vodivé. Spoločnosť tvrdí, že ich vlákna sú oveľa viac vodivé ako sa dnes používajú v bežných dotykových displejoch a môžu byť zvinuté a rozvinuté až 100 000x bez poškodenia.

Je to veľký rozdiel v porovnaní s dnešnou technológiou, ktorá vyrába dotykové vrstvy zo zliatiny india a olova. Súšasná technológia má obmedzenia a nie je možné pomocou nej vyrobiť stabilný dotykový displej s veľkou uhlopriečkou. Elektrický signál musí prejsť od bodu dotyku až ku okraju vrstvy a počas cesty stráca na sile a je veľmi slabý. Citlivosť je teda slabou stránkou. Ak by sme chceli so súčasnou technológiou vyrobiť citlivejší veľký displej, museli by sme pridať na hrúbke vrstvy. Na druhej strane by zas utrpela priehľadnosť displeja.

Zliatina india a cínu je nanesená na sklenené dosky vo vákuových komorách. Polovica materiálu pri nanášaní sa neprichytí na sklo, ale na vnútornú vrstvu vákuovej komory a musí byť spätne zotretá a dá sa znova použiť. Nové nanovlákna sú nanášané efektívnejšie pomocou PET (materiálu bežne používaného v plastových fľašiach). Taktiež dovoľujú vytvárať tenšie vrstvy čo výrobcom telefónov umožní vyrábať tenšie a ľahšie zariadenia. Spoločnosť 3M nie je prvou čo bude predávať produkty pre dotykové obrazovky s technológiou od Cambrios. Ešte v októbri 2012 Cambrios ohlásila, že ich nanovrstva je používaná v all-in-one počítači LG a niektorých displejoch. Materiál od Cambrios je možné nájsť aj v telefónoch a tabletoch spoločností NEC a Huawei. Dodávanie pre 3M však umožní oveľa väčšie rozšírenie do zariadení.

Zdroj: technologyreview.com

 

Kľúčové slová
3M, nanotechnológie, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist