Kuba povoľuje prvú verejnú WiFi

Obyvatelia Kuby sa môžu tešiť z prvej verejnej WiFi.

V tejto krajine je prístup k verejnému internetu vzácnosť – o domácom prístupe nehovoriac. Preto je malý krôčik pre obyvateľov veľmi významný, keďže dostanú niečo, čo my pokladáme už dávno za samozrejmosť.

Telekomunikačná spoločnosť ETECSA, ktorá je vo vlastníctve štátu nedávno schválila prvú verejnú WiFi, no má to háčik. Obyvatelia Kuby doteraz museli obetovať veľké množstvo finančných prostriedkov (niekedy sa jedná o ich týždenné mzdy), aby si mohli vymeniť aspoň zopár emailov s rodinou, ktorá je v zámorí.

Kubánci, ktorí sa vedia dostať do kultúrneho centra v Havane môžu najnovšie využívať spoločnú DSL linku známeho umelca Kcho toľko, koľko sa im zažiada. Pripojenie je 2Mbps a je pre obyvateľov bezplatné, takže sa miestny nemusia vzdávať nemalých peňazí kvôli internetu.

Hotspoty sa v iných oblastiach zatiaľ nechystajú, k dispozícii je obyvateľstvu len vďaka Kchovi, ktorý dobrovoľne sprístupnil svoje WiFi. Umožňuje mu to jeho blízkosť ku kubánskej vláde, ktorá mu dala pri rokovaniach výhodu, ktorú by ostatným „smrteľníkom“ neposkytla.

Zdroj: engadget

Komentáre (3)
Ondro1
*miestni. Inak chudáci, internet tam nie je zakázaný, zakázané je čokoľvek dovážať a vyvážať, na Kubu uvalilo behom studenej vojny USA embargo a po jej skončení ho odmieta i napriek požiadavkám OSN zrušiť.
m2fizy
+ treba k tomu pridat aj embargo od Ruska od tzv. "Kubanskej krizi". Kazdopadne ludia na Cube si neziju "az tak zle" ... maju tyzdenne pridely ryze, muky, zemiakov a ostatnych potravin, ktore nepestuje ... kedze sa vsade nechadza tabak a kukurica, resp. cukrova trstina. Miestny nepotrebuju ani povolenie na byvanie resp. kupovat pozemok ... poda je tam zadarmo a kto si co kde postavy, tak to tam ma postavene (hovorim o slumoch, resp. miestnej chudobe, nie "bohacoch" z Havany). Na chatrciach nemaju dokonca ani okna !!! (na druhej strane im ich pri teplote 40+ a miernej vlhkosti a slabym zrazkam ani netreba). S intenetom je to tam este horsie ... na to ze maju najkvalitnejsie zdravotnictvo na svete su na tom s internetom horsie ako v Cine pripadne Sev.Korei. Internet ... pripojku ... si dovolia maximalne tak turisticke rezorty, resp. skutocne bohaty "Kubanci". Myslim ze dokonca nebola pripojka ani v nemocnici. Cena pripojenia na internet ... na "verenych PC (dvoch)" ... nie cez vlastnu WIFI ... bolo na 1hodinu take drahe ako 2hodinove pozicanie skutrov. Takze o verejnej WIFI sa na CUBE len ticho snivalo ... a nikdy v nu nedufalo ... teraz je to ale PECKA !!! ... konecne wifi na Cube. Gratulujem a dufam ze aj dlho vydrzi ...
passco
Najkvalitnejšie zdravotníctvo? To bol nejaky sarkazmus? :)
Pridať nový komentár
TOPlist