Ktoré veľké mesto má najlepšiu verejnú dopravu na svete?

Práve odpovedi na túto otázku, spolu s druhou otázkou, či je táto doprava dostupná všetkým obyvateľom mesta, sa zaoberal výskumný tím z Turínskej Univerzity.

Výsledky svojho výskumu zverejnili v článku v odbornom časopise Royal Society Open Sciences a v podobe interaktívnej mapy na adrese www.citychrone.org/world. Pre každé z troch desiatok veľkých miest z celého sveta určili hodnoty parametra, ktorý popisoval kam sa v danom meste dokážete dostať za určitý čas. 


Mestá, ktoré boli do výskumu zaradené v Európe.

Pozrime sa na rebríček, ktorý získali. Na prvom mieste sa umiestnil Berlín, na druho mieste Paríž, na treťom Kodaň. Prvých pätnásť miest rebríčka vyzerá nasledujúco.

 1. Berlín
 2. Paríž
 3. Kodaň
 4. Helsinky
 5. Atény
 6. Praha
 7. Londýn
 8. New York
 9. Madrid
 10. Melbourne
 11. Sydney
 12. Montreal 
 13. Turín
 14. Adelaide
 15. Manchester

Na poslednom mieste z hodnotených miest bolo Mexico City. Zaujímavé je šieste miesto Prahy, pred mestami ako Londýn či New York.

Keď sa pozreli na parameter, ktorý nazvali spoločenskosť mesta, ktorý vyjadruje dostupnosť dopravného systému všetkým jeho obyvateľom, rebríček sa zmenil. Na prvom mieste suverénne skončil Paríž, na druhom New York. Na treťom Madrin, nasledovaný Londýnom, Berlínom, Aténami a Mexico City. Praha v tomto rebríčku skončila na 15 mieste.

Odborný článok: General scores for accessibility and inequality measures in urban areas, Indaco Biazzo , Bernardo Monechi and Vittorio Loreto, https://doi.org/10.1098/rsos.190979

Zdroj: royalsocietypublishing.org

 

Komentáre (4)
Sascha

Poznám väčšinu z tých miest, ale neviem, prečo tam nie je Moskva, dal by som ju určite do prvej desiatky ak nie do prvej trojky tých miest.

Cosa Riťtra

Autor tejto prevratnej štúdie je zrejme zo Sicílie (podľa priloženého obrázku ;)
Keby bol z malebného Slovenska, tak sa do rebríčka iste dostanú aj Pusté Úľany ...

ja

A kde je napr. Viedeň ? Bol som všelikde, ale dokonalejšiu MHD ako vo Viedni si neviem predstavit.

Heda

Áno pravda, wieden je ukážková v presnosti aj dostupnosti, bola som v Prahe, je veľmi ďaleko za W. Takéto prieskumy načo slúžia?

Pridať nový komentár
TOPlist