Kryptomena pre hráčov

Je tu prvá kryptomena pre hráčov počítačových hier. Alebo, prečo budú vaše hry v budúcnosti využívať blockchain.

S objavenim kryptomien to vraveli mnohí. Blockchain je revolučná technológia, revolúcia ktorú prináša je jedným slovom o dôvere. Naša spoločnosť je v mnohom závisla na dôvere. A blockchain je technológia, ktorá dokáže pomôcť jej zaisteniu.

Ako to súvisí s hrami? Viac než by ste si mysleli. Herný priemysel je mamut s ročnými príjmami cez 138 miliárd dolárov. Jedným z jeho v posledných rokoch sa čím ďalej tým viac sa presadzujúcich obchodných modelov je predaj virtuálnych predmetov. Ten za minulý rok dosiahol 50 miliárd dolárov. Niektoré z týchto virtuálnych vecí sú naozaj drahé, rekordmanom je Planeta Calypso, ktorej cena dosiahla 6 miliónov dolárov. Ako píše L. Chen vo svojom článku, na tému Kto vlastní virtuálne predmety?, pri vlastníctve virtuálnych predmetov ide o ešte stále spornú otázku.

Aj keď podľa podmienok herných spoločností, ktoré pri zapojení sa do hier potvrdzujete, ich vlastnia tieto spoločnosti, predsa len, zakúpili ste si ich a nesú všetky znaky ostatných vami vlastnených vecí. Prečo teda nie sú skutočne len vaše? Sú s nimi spojené aj problémy typické pre vlastnené veci, ako sú napríklad ich krádeže. A keďže ich herné spoločnosti môžu kedykoľvek zmazať, je otázne či je prevládajúci model ich vlastnenia hernými spoločnosťami, popri ich rastúcej hodnote a proti prevažujúcej mienke ich vlastníkov, dlhodobo udržateľný. 

Vlastníctvo sú v skratke dve veci, pravidlá a záznam o vlastníctve. Pravidlá sú zákony a záznamy poznáme z mnohorakých databáz ako je kataster či číslo, ktoré máte na účte v banke. Kľúčové pri zázname je aby bol dôveryhodný. Aby ho nik nemohol zmazať. Tu prichádza technológia blockchainu riešiaca tento záznam a účtovníctvo (kto, komu, čo, kedy a za koľko) pre virtuálne predmety.

Jednou z prvých aplikácií blockchainu pre hernú oblasť je kryptomena Xaya. Kryptomena pre hráčov, ktorá odštartuje budúci týždeň, 7. septembra 2018. Jej tvorcovia sľubujú bezpečné obchodovanie s virtuálnymi predmetmi. Hry využívajúce kryptomenu Xaya prinesú ich hráčom skutočné vlastníctvo virtuálnych predmetov. Je dôležité spomenúť, že Xaya nie je len kryptomena. Xaya je celý ekosystém nástrojov umožňujúci aplikáciu blockchain technológie do herného sveta. Hry s Xaya už napríklad nebudú potrebovať centrálne servery. Tvorcovia hier môžu na implementáciu kryptomeny Xaya do svojich hier využiť už hotové nástroje (SDK, API). Prvou z hier v ktorých bude táto technológia použitá je Soccer Manager.

V piatok sa začne predaj kryptomeny Xaya. Minimálny nákup je stanovený na sumu 200 EUR.

Zdroj: xaya.io

Pridať nový komentár
TOPlist