EN

Konkurencia Raspberry Pi stojí iba $9

 
Raspberry Pi je nepochybne lákavým počítačom pre kutilov či nenáročných užívateľov vďaka svojej cene, no čo tak ešte lacnejší počítač? CH.I.P. stojí iba $9.

CH.I.P. sa chváli, že ide o prvý počítač na svete s cenou iba $9. Za tvorbou tohto lacného minipočítača stojí spoločnosť Next Thing, ktorá svoj projekt rozbieha cez Kickstarter. Zdá sa, že ľudí predstava o 9 dolárovom počítači nadchla nakoľko už po pár dňoch bolo vyzbieraných viac ako $330 000 a to tvorcovia požadovali iba $50 000. Do konca zbierky zostáva ešte 28 dní a suma tak ešte pravdepodobne výrazne narastie.
 
 
Čo zákazníci za $9 dostanú? Počítač malých rozmerov, ktorého procesorom je Allwinner architektúry ARM s taktom 1GHz. RAM má kapacitu 512MB a pre ukladanie súborov príde vhod 4GB eMMC úložisko. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje Wi-Fi  802.11 b/g/n alebo Bluetooth 4.0. Pre pripojenie monitoru môžete využiť VGA či HDMI (s adaptérom). Dostupná je tiež voliteľná dokovacia stanica Pocket CH.I.P., s ktorou môžete počítač používať aj na cestách. Predinštalovaným operačným systémom je Debian spolu s celou paletou nainštalovaných aplikácií. Na CH.I.P. však dostanete bez problém ľubovoľnú Linux distribúciu.
 
Je jasné, že CH.I.P. neovládne prvé miesta v benchmarkoch, ale na čítanie emailov, surfovanie po Internete a hranie jednoduchých hier by stačiť mohol. K dispozícii je ešte stále dostatok kusov za $9. Za príplatok môžete získať model s batériou, VGA či HDMI adaptérom či dokovaciou stanicou Pocket CH.I.P. Ak prispejete na kampaň očakávajte, že CH.I.P. k vám bude expedovaný v decembri.
 
Zdroj: techspot
 
Komentáre (4)
Kalo
Surfovanie po nete? S Pentiom + 4GB ram je to utrpenie. 1GHz 1 jadrový ARM + 512MB ram musí byť vtip.
passco
Surf ešte ako tak by som hral .. Ale hrať hry? :D
Jozko
Tieto vecicky su primarne urcene pre Linux, aj ked nova malina bude podporovana aj Win10. Sam mam niekolko VPS, ktore maju len 512KB pamate a bezia na nich weby ktore obsluzia v pohode niekolko stotisic ludi denne. Taaakze nepodcenovat ;)
holmor
mam raspberry dva roky ako pocitac k televizoru, (klasicke tv odvtedy nepozeram) 700 Mhz 512 ram, pouzivam OS xbmc vyladeny pre full hd, surfovat na webe sa naozaj da len obtiazne, mozila ci chrome neprichadza do uvahy (su aplikacie na gmail, fejsbuk atd) ale zato z youtube to strimuje full hd ako vino a napodiv bez reklam,
Pridať nový komentár
TOPlist