Koniec gélovým nechtom?! UV svetlo sušičiek môže spôsobiť závažné zdravotné problémy

UV svetlo používané na sušenie laku na nechty, môže spôsobiť zdravotné problémy.

Približne v roku 2010 začala byť medzi ženami obľúbená nová "mánia" v podobe gélových nechtov. Tie sa totiž ukázali ako odolnejšie a trvácnejšie, než klasicky aplikované laky na nechty. Tieto "nechty" sú tvorené chemickými zložkami, na ktoré keď sa zasvieti UV svetlom, začnú rýchlejšie tvrdnúť. Aplikácia nechtov je tak otázkou niekoľkých minút. Lenže ako je známe, UV svetlo je škodlivé pre organizmy, čo platí aj pre nadmerné opaľovanie na slnku, alebo solárium. Lenže doteraz sa nikto nezaoberal tým, čo sa deje v prípade používania UV svetla pri aplikácii gélových nechtov.

Týmto UV svetlom sa rozhodli zaoberať vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Zaujala ich totiž správa o súťažiacej v súťaži krásy, ktorej detegovali zriedkavú formu rakoviny kože. Vedci sa teda rozhodli použiť kombináciu ľudských a myšacích buniek v Petriho miskách. Tie vystavili tradičnému 20-minútovému intervalu, počas ktorého boli tieto bunky vystavené UV svetlu "sušičky". Vtedy odumrelo 30 percent buniek. Výskumníci bunky vystavili aj trom po sebe idúcim 20-minútovým intervalom, kde sa úmrtnosť buniek pohybovala v rozmedzí 65 - 70 percentám.

Zvyšné bunky vykazovali rôzne poškodenia DNA štruktúry, ale aj mitochondrií. Vedci dospeli k záveru, že podobne ako nadmerné opaľovanie na slnku alebo v soláriách, môže "sušenie" gélových nechtov UV svetlom spôsobiť, prípadne urýchliť vznik rakoviny kože. K presnému potvrdeniu tohto výskumu sa chcú vedci venovať dlhodobejšie. Predpokladajú, že výskum bude trvať približne desať rokov.

Zdroj: Engadget,

Pridať nový komentár
TOPlist