Kľúče od áut budú čoskoro nahradené smartfónmi

Už dnes je možné uložiť si platobné karty v digitálnej peňaženke a platiť tak smartfónom. Čoskoro si však do smartfónu budete môcť uložiť aj kľúč od auta.

Samsung, člen organizácií FiRa Consortium a Car Connectivity Consortium, oznámil spoluprácu so výrobcami áut Audi, BMW, Ford a Genesis na vytvorenie technológie, ktorá by umožnila nahradiť fyzický kľúč od auta smartfónom.

Spoločnosť Samsung oznámila počas svojho slávnostného uvedenia Galaxy S21, že spoločnosť spolupracuje s týmito výrobcami automobilov na zavedení funkcií digitálneho kľúča do modelu Galaxy S21. Očakáva sa, že táto funkcia začne fungovať ešte v tomto roku, pravdepodobne niekedy v auguste. Kvôli regulačným orgánom budú tiež tieto digitálne kľúče zdieľateľné naprieč smartfónmi rôznych značiek a platforiem.

Popis funkcie naznačuje, že bude využívať technológiu UWB alebo Ultra Wide Band (ultra-širokopásmová sieť). Smartfón rozpozná nízkoenergetické impulzy z automobilov vybavených technológiou UWB a automaticky odomkne dvere, keď k autu dorazíte. Napríklad použitie technológie NFC by vyžadovalo vybrať telefón z vrecka a priložiť ho k autu, čo pri technológií UWB nie je potrebné.

Technológia UWB tiež uľahčí lokalizáciu vášho vozidla na parkovisku, čo je veľmi užitočná funkcia pre tých, ktorí majú tendenciu zabúdať, kde zaparkovali. Spoločnosť Samsung za týmto účelom prináša na svoje zariadenia vybavené technológiou UWB rozšírenú realitu (AR), ktorá bude na základe UWB navigovať majiteľa k svojmu autu.

Medzi telefóny spoločnosti Samsung vybavené technológiou UWB patria Galaxy S21+, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Z Fold 2 a Galaxy Note 20 Ultra. Spomedzi smartfónov iných značiek je to napríklad iPhone 11 a iPhone 12 od spoločnosti Apple. Spoločnosť BMW tiež oznámila, že u elektrického SUV BMW iX bude podporovať UWB označené ako „Digital Key Plus“.

 

Zdroje: The Verge

Pridať nový komentár
TOPlist