Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej civilizácie!

, Autor: Ján Kisty

Vedci objavili zvláštny objekt nepravidelne obiehajúci okolo hviezdy vzdialenej 1500 svetelných rokov. Môže to byť prvý náznak existencie vyspelej mimozemskej civilizácie vo vesmíre.

Keplerov teleskop (ďalej len Kepler) od roku 2009 sledoval oblasť medzi súhvezdiami Labuť a Lýra a objavil „nezvyčajnú hviezdu“. Postdoktorandka Tabetha Boyajian z univerzity Yale k tomu hovorí „Nič podobného sme nikdy predtým nevideli. Je to skutočne čudné. Predpokladali sme, že ide o chybné dáta, avšak kontrola chybu neodhalila.“ Kepler vyhľadával drobné poklesy intenzity svetla hviezd. Tie vyvolávajú prechody planét pred objekt hviezdy na jej spojnici s teleskopom. Kepler skúmal súčasne viac než 150 000 hviezd. Poklesy intenzity svetla spôsobené obehom planét okolo svojich hviezd by mali byť periodické. V jednom prípade ale neboli. Pri hviezde KIC 8462852 boli poklesy intenzity rôzne veľké a nenastávali v pravidelných intervaloch.

Na nasledujúcom obrázku je záznam svetelného toku hviezdy s výraznými poklesmi v okolí 800 a 1500 dňa. Červenými čiarkami sú označené štvrťroky Keplerovských meraní. 

Čo spôsobuje tieto poklesy intenzity pri hviezde KIC 8462852? Aké sú to objekty? Výskum sa zameral na hľadanie možných kandidátov vysvetľujúcich takéto meranie. Objekty, ktoré spôsobujú svojimi prechodmi pred hviezdu takéto výrazne, 20 percentné poklesy, musia byť obrovské. Postupne sa preverovali všetky známe vysvetlenia, no žiadne neprinieslo konzistentnú odpoveď. Preverovali sa napríklad hypotézy prachového oblaku či protoplanetárneho disku. Tie by však mali byť pozorovateľné v infračervenej oblasti, čo pozorovanie nepotrvdilo. Navyše, tieto oblaky a disk sa vyskytujú okolo mladých hviezd, čo nie je prípad KIC 8462852.

Preverovala sa aj možnosť planetárnej zrážky, kataklizmy pri ktorej sa hviezdna sústava zaplní troskami takejto planetárnej kolízie. No podľa doterajších pozorovaní, je toto extrémne zriedkavý jav a preto je nepravdepodobné, že by toto bolo vysvetlením. Ďalšími preverovanými objektmi boli kométy, respektíve oblaky ich zvyškov. No ani tieto neposkytli úplne uspokojivé vysvetlenie, aj keď je to vysvetlenie asi najbližšie k tomu čo ukazujú namerané dáta.

Doktorka Boyajianje je prvou autorkou vedeckého článku Lovec planét X. KIC 8462852 - Kde je svetlo? (presnejšie, Kde je svetelný tok?, z angl. originálu Planet Hunters X. KIC 8462852 - Where's the Flux?) opisujúceho správanie sa svetla hviezdy. Článok popisuje viacero scenárov, ktoré by mohli vysvetliť túto anomáliu.

Článok zatiaľ zverejnený na arxiv.org je zaslaný do prestížneho vedeckého magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Jeho zaujímavosťou je aj to, že hneď druhý autor je amatérsky astronóm D.M. LaCourse. Ďalší traja sú na konci zoznamu autorov článku. Vysvetlenie je v zapojení verejnosti do analýzy údajov z Keplerovho teleskopu. Kepler snímkuje svojich 150 tisíc hviezd každých 30 minút. To znamená 2 a pol miliardy údajov ročne. Tieto sa spracúvajú automaticky, sofistikovanými algoritmami na rozpoznávanie hľadaných poklesov. Avšak, ľudské oko a schopnosť človeka rozpoznávať obrazy prekonáva aj tieto algoritmy a tak sa verejnosť mohla zapojiť do vyhľadávania, vznikol projekt Lovec planét. Ktokoľvek sa mohol zapojiť a potom hodnotiť 30 dňové priebehy meraní Keplerovho teleskopu. Amatérski pozorovatelia potom identifikovali svetelnú krivku KIC 8462852 ako zvláštnu a bizarnú. 

Alteranatívne vysvetlenie

Po vyčerpaní všetkých možností vysvetlenia od chyby meraní po kométy prišla na rad hypotéza, že Kelper pozoroval umelý objekt či objekty. Astronóm Jason Wright z Penn State University vydal alternatívnu prácu s cieľom vysvetliť fenomén. Wright a jeho kolegovia tvrdia, že v okolí hviezdy by mohol byť roj megastavieb. Predstavte si gigantické slnečné kolektory, či elektrárne (viď. napríklad Dysonova sféra). Tie by tak mohli pohlcovať fotóny priamo pri zdroji.

Wright hovorí: „Keď mi Boyajian ukázala dáta bol som fascinovaný, vyzerali úplne šialene. Mimozemšťania by mali byť vždy tou poslednou hypotézou, nad ktorou je nutné uvažovať, ale toto vyzerá ako niečo, čo by ste očakávali, že vybuduje mimozemská civilizácia".

Vedci teraz spojili svoje sily so SETI programom. Rádioteleskopy SETI budú použité na sledovanie tejto hviezdy a pokúsia sa identifikovať rádiové vlny umelého pôvodu. Ak by sa to podarilo, „na pódium“ by prišiel VLA (Very Large Array) v Novom Mexiku, ktorý by mal zistiť či vlny nesú znaky mimozemskej civilizácie. Prvé pozorovania začnú v januári.

Neprehliadnite:

Interview so Sethom Shostakom o hľadaní mimozemských civilizácií

Aká je najúčinnejšia stratégia kolonizácie vesmíru?

Veľký filter: čo spôsobuje zánik civilizácii vo vesmíre? Diel 1.

 

Zdroj: atlantic, discovery

Image Credit:

„Dyson Ring“ od Vedexent na projektu Wikipedie v jazyce angličtina. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons – Wiki

Elfwood@Slawek Wojtowicz

"USA.NM.VeryLargeArray.02" by user:Hajor - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons - wiki

Kľúčové slová
KIC 8462852, Mimozemský život, Misia Kepler
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

V klidu, v klidu, přírodních vysvtlení je hodně a jsou o několik řádů pravděpodobnější, so...

bojis sa mimozemstanov? Aj ti su "prirodni" :)
Myslis ze je pravdepodobne, ze sme v tak velkom vesmire sami? To sotva

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

Precitaj si a trocha skrotnes: http://www.martinus.sk/?uItem=48297.

Po precitani nebudes mat vyhradeny nazor typu: "ano iste existuju", alebo "nie, iste neexistuju". Po precitani nadobudnes rozhlad a asertivne mozes odpovedat "neviem ci existuju". Nie preto ze by si bol blby a nevedel, ale prave preto, lebo nadobudnes rozhlad. Mame tu dve protichodne veci, velkost vesmiru a hrstka faktov hovori za. No a velke kvantum zdovodneni fermiho paradoxu hovori proti.

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

Presne, v prvom rade ide o senzaciu, perlicku, bulvar a to sa tyka vsetkych medii. Occamova britva hovori jasne, podla mna na 99,9% sa nakoniec ukaze prirodny charakter uvedeneho ukazu a merani, aj ked to potrebuje o nieco vynimocnejsiu konstalaciu objektov ci udalosti. Dysonova sfera 1480 ly od Zeme, resp. Kardashevova civilizacia II druhu od Zeme? Potom by ich len v nasej galaxii mali byt desiatky. Uz sa x-krat stalo ze sa myslelo na ufoncov a paf, bol z toho prirodny ukaz. Pulzary, radiove vlny z centra galaxie a.i.

Aj gravitacne sosovky boli uplne sci-fi, kedze pred 3/4 storocim nikto neveril, ze vo vesmire existuje taka konstalacia objektov, aby galaxia mohla sluzit ako sosovka. A pozri ho, nasli sme ich plno. Vesmir je sice "galaxiovo" poriadne riedky, ale ked si vypocitame HRUBÚ SPRIEMERNENÚ hustotu galaxií, vychádza to jedna galaxia na kazde 3 miliony ly, resp. jedna galaxia na 2,7.10^19 ly kubickych. Ak je typicka galaxia velka jak nasa (radovo priemer 10^5 ly), tak to mame vesmir vyplneny galaxiami, medzi ktorymi je vzdialenost 30-nasobok rozmeru samotnych galaxii. Co je pomerne husto.

Ak uvazujeme ze nasa galaxia neni prave najmensia a patri medzi trocha nadpriemerne galaxie (samozrejme su aj vacsie), tak to moze byt napr. 100- alebo 200-nasobok rozmeru samotnych galaxii, co je relativne tiez husto. Dalej si treba uvedoit, ze galaxie vo vesmire nie su uplne homogenne a rovnomerne rozlozene, ale su organzovane do kop a superkop v tvare vlakien, lievancov a stien. V nich je hustota galaxii vacsia a priemerna vzdialenost moze byt "iba" niekolko desiatok nasobkov priemeru samotnych galaxii, vidme nasho najblizsieho suseda Andromedu 2 miliony ly daleko (co je 20-nasobok velkosti nasej galaxie a iba 10-nasobok priemeru Andromedy, lebo ta je 2x vacsia jak nasa Miecna draha). Naproti tomu mimo tychto vlakien, stien a lievancov v tzv. Velkych Prazdnotach je hustota galaxii zalostne mala, minimalne mnoho tisic-nasobkov (mozno az miliony nasobkov) rozmeru samotnych galaxii. Vo velkych prazdnotach galaxie prakticky nie su. Ale vesmir poskytol v hustych oblastiach konstalacie pre gravitacne sosovky a imho poskytne aj na hento.

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

trochu opravim: nasa galaxia ma priemer cca 30 000 svetelnych rokov, co je 3,3x menej ako mas predpoklad :-)

podla toho su aj tie tvoje pocty ine ...

"Preverovala sa aj možnosť planetárnej zrážky. No podľa doterajších pozorovaní, je toto extrémne zriedkavý jav a preto je nepravdepodobné, že by toto bolo vysvetlením."
-áno, mimozemšťania sú určite pravdepodobnejší a menej zriedkaví :D

Myslim si, ze vesmir je taaak obrovsky, ze iba clovek co si to nedokaze predstavit moze povedat, ze vo vesmire sme sami. Mozno je toto dokaz je nie, ale aj ked je to tak, je to tak daleko, ze potrva GENERACIE, kym by sme sa s nimi stretli. Je sice pekne ze to nasli, ale aj nas uz mozno niekto davno nasiel, alebo pocul nami vysielanu hudbu a pod. ale je tak daleko, ze k nam bude letiet roky. Akakolvek mimozemska rasa musi byt strasne daleko pred nami, aby nas navstivila. Ved my mame problem osidlit a obyvat MARS, co je jedna z najbliszich planet, a letiet tam budeme rok. V nasej galaxii mimozemstania nebudu si myslim, takze ostava jedine dufat, ze ten iny inteligentny tvor je daleko daleko pred nami.

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

a predstav si, ze ti mimozemstania su aj v nasej galaxii ... ktora ma viac ako 150 miliard hviezd a je siroka cez 30 000 svetelnych rokov :-D

mne ako vysvetlenie takmer okamzite napadlo, ze podobne ako mame my velke planety (4 kusy) tak aj tam ich moze byt zopar, no a prave pocas toho sledovania presli cez spojnicu. Ine by bolo, keby sa to opakovalo v rozsahu niekolkych dni ...

nemyslim ze sme v galaxii sami :) mozno máme "nariť polohu" ale sami urcite niesme.

Nasu hudbu, ani ziadny elektromagneticky signal vytvoreny clovekom este nikto ani pocut nemusel. Pri rychlosti svetla tento signal nedorazil este prakticky nikde. Nieco vyse sto svetelnych rokov je z pohladu vesmiru predsa nic.

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

otazne je, na akej urovni "super" je. ci vobec vie zachytit signal. ak mame mat moznost v dohladnej dobe zistit, ze tu naozaj niesme sami, musi byt tak vyspely, ze ten signal uz davno zachytil. a ma lode, ktore maju ASPON rychlost svetla.
kludne moze byt vedla nasej sustavy obyvana planeta ludmi na urovni jaskyne. tychto nenajdeme, pretoze oni signal nevyslu, a my ho nezachytime a naopak. mozno uz zem nebude, kym sa oni dostanu na nasu uroven.

kedze verim, ze clovek vznikol prirodzenym vyvojom, z buniek, po velkom tresku, sanca ze je inde zivot je obrovska. mozno tu je 1000civilizacii, ale vdaka vzdialenostiam samozno ziadna so ziadnou nestretla. A aj ked filmy hovoria daco ine, co by mala civilizacia A z toho, zeby znicila napr. nas? ak nas niekto najde, dufam, ze nanho nezautocime :D mozno ine civilizacie ani nepoznaju zbrane, a vrazdenie :D

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

1) V case disjunktny vyskyt inteligentnych civilizacii je jednym z MNOHYYYYYCH vysveleni fermiho paradoxu.

2) Mozno ine civilizacie ani nepoznaju zbrane, a vrazdenie. Nebud smiesny. Clovek by si myslel ze stredovek skoncil aj tu na Zemi, ale je to skor naopak, vyzera to tu horsie jak v stredoveku. Primitivna honba za ziskom, mocou, peniazmi, uzemim, zdrojmi ... tuzba vlastnit, ovladat ... Rusko si naoko legalne uchmatlo Krym (bolo si iste ze nanho nikto kvoli tomu nezautoci), nikto vlastne nevie kto ma prsty na vychode Ukrajiny, blizky vychod sa melie uz 1/2 storocia a situacia je tam tak spletita, ze je tam mrte vseliakych kmenov, diktatorov, do coho vzniknu teroristicke organizacie a absolutne nikto vlastne netusi kto komu dodava zbrane. Velky koncentracny tabor s nazvom Severna Korea ani nespominam. Afriku detto. To je 21. storocie?

Dalej bolo matematicky (za istych predpokladov) v teorii hier dokazane, ze ak maju vo vesmire existovat 3 druhy civilizacii v celoplanetarnom zmysle (mierumilovne, neutralne a agresivne), tak najviac prosperuju agresivne. Teda ak tie predpoklady platia a nadviazeme kontakt, s vysokou pravdepodobnostou to bude civilizacia agresivna. Ich vyspelost moze byt taka, ze na nas sa budu pozerat ako na zivot, ale o mnoho rádov podradnejsi zivot. Ani ty necitis vycitky vyklcovat (zive) stromy pri stavbe dialnice. Vycitky by citili akurat tak ti modri mierumilovni 3 metrovi v Avatarovi. Lenze to bol film.

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

Áno, ale človek mal možnosť vzniknúť vďaka x katastrofám, ktoré sa v minulosti udiali a vyhladili život na Zemi a ktoré umožnili vznik prostredia vhodného pre život. Aká je pravdepodobnosť, že sa niečo podobné udialo aj inde? Viem, vylúčiť sa nedá nič, no ak niekde vo vesmíre existuje vyspelejší život, tak danú planétu muselo takéto vyhladenie postihnúť viackrát a určite je v tej galaxii "rušno", preto by tá civilizácia určite snažila podniknúť kroky, aby sa ďalšiemu vyhladeniu vyhla. To by sa ale zase celá planéta musela niekde presťahovať, čo je možno ďalšie sci-fi. A myslím, že keď my dokážeme s našou technikou skúmať vzdialené galaxie, oni so svojou technikou by o nás určite vedeli. Viem, vymýšľam už ujoviny, to som sa len tak zadumal :)

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

Počkám si, či nám za 3000 rokov odpovedia.

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

"Vedci objavili zvláštny objekt"
- Nadpis je správne, ale hneď prvá veta je zle. A nie len z hľadiska odborného článku, ale dokonca klame. Pretože to podľa článku objavil astronóm-amatér, ktorý je nevedec. ;)

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

Ja chapem ,ze niekto ma vesmir ako konicka a este ma za to slusny plat.
Je uzasne sledovat tajomstva vesmiru, mam rad clanky pripadne tv programy o vesmire.
Ale premyslam, ci taketo zistenia maju realnu buducnost.
Bez takychto dohadov nieje pokrok, ale ci je toto pokrok ?

Podla mna tam skúšali asi poulicne osvetlenie.

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

AJ vy to citie? To jemne mrazenie na chrbte :)

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

Je dolezite si uvedomit, co je z evolucneho hladiska lepsie. Ci ziskat nejake zdroje bojom, za cenu navratu do jaskýň alebo získať nové zdroje vedeckým poznaním, ergo stálym zlepšovaním modelov sveta okolo.

nevrušujte sa, aj keby to bola mimozemská civilizácia, bolo to pred 1500 rokmi, dnes už buď neexistuje, alebo prinajmenšom by mohli byť na takej úrovni, aby nás navštívili

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

Toto všetko je o hmotnom svete ale čo urobíte s tým,že mimozemské bytosti možno vidieť priamo vnútorným zrakom?Ale toto materialistov iste nezaujíma,halucinácie patria do rúk odborníkom...

Re: Kepler možno objavil prvý náznak existencie mimozemskej ...

NASA = HOLLYWOOD
YouTube -> FLAT EARTH

Poslať nový komentár

TOPlist