Kapacita diskov stagnuje no WD má riešenie

, Autor: Ján Kisty

Western Digital uvádza novú technológiu, ktorá znásobí kapacitu dnešných diskov desaťnásobne.

Western Digital, jeden z posledných mohykánov výroby diskov dnes predstavil revolučnú technológiu pre ďalšiu generáciu diskov. Technológia sa volá MAMR, čo znamená „microwave-assisted magnetic recording“. Technológia nanešťastie nebude integrovaná zo dňa na deň. Na servery bude prvýkrát nasadená až začiatkom roka 2019. Avšak na kapacitu 40 TB si počkáme ešte pár rokov, spomína sa až rok 2025.

Posledné roky kapacita diskov stagnuje, dá sa priam povedať, že nerastie vôbec. Prvé 1TB disky ste si za „ľudové ceny“ mohli zakúpiť už pred 6 rokmi. Nároky na dátové priestory pritom rapídne rastú. Pripomíname, že 4K UHD filmy majú aj viac než 50 GB. Na trhu mimochodom existujú aj 100 GB UHD Blu-ray disky. Dnes predávané disky majú kapacity okolo 6TB.

Pred pár rokmi pritom panoval názor, že flash disky úplne vytlačia pevné disky.

Zdroj: techspot

 

Kľúčové slová
Western Digital, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Kapacita diskov stagnuje no WD má riešenie

Tak netusim ako je to s autorom, ale 8 TB Seagate Archive SMR ma tri roky (je aj 6 GB model), a v posl. roku pribudli aj 10 TB modely Barracuda, IronWolf a pod ... (aj WD ma 10 TB modely), ktore si za 350-400 € moze kupit uplne kazdy. Prave teraz sa na IT portaloch pise, ze prichadzaju 12 TB modely pre beznych ludi (pre enterprise segment su 12 TB modely na trhu uz 1/2 roka). Mozno na jednom nemenovanom e-shope specializovanym na PC komponenty si uz pred Vianocami budeme moct kupit aj 12 TB model (ako pisem 10 TB modely su tam uz bezmala rok). A cca takto za rok v 2018 zase pridu 14 TB pre beznych ludi.

Na inu debatu a samostatnu kapitolu je to, co z tych modelov je ciste PMR, co je SMR, co je helium, co je/bude SMR+helium ...... druha kategorizacia je to, co je host-managed disk, host-aware alebo drive-managed.

Takze vzhladom na to ze dnes moze mat doma 10 TB disk uplne kazdy zo dna na den a cielova kapacita je 40 TB, tak kapacita sa ide zostvornasobit a nie zdesatnasobit ... okrem toho to potrva 7 rokov, co je v podstate prinajmensom rovnake tempo rastu ako doteraz, pretoze prve 1 TB disky sa objavili pred 10 rokmi v roku pana 2007 (!!!!) a nie pred 6 rokmi a prve 2 TB disky pred 8 rokmi v roku pana 2009 a prve 3 TB disky pred 7 rokmi na konci roku pana 2010:

prve 1 TB - https://goo.gl/fByUV1 (zac. 2007)
prve 2 TB - https://goo.gl/6e1sUu (zac. 2009)
prve 3 TB - https://goo.gl/pTKg1Q (kon. 2010)
prve 4 TB - https://goo.gl/GbhUhp (kon. 2011 externy, realne dostupny na prelome 2011/2012, interne disky takmer az o rok neskor)

Jedina vacsia stagnacia bola po 2 TB modeloch, ked necele 2 roky nebolo na trh uvedene nic, absolutne nic vacsie a cele to stagnovalo na 2 TB a 3 TB disky sa rodili a prichadzali veeeeeelmi tazko. Okrem toho bolo potrebne prekonavat logicky limit 2 TiB (2,2 TB) v podobe GPT particie miesto MBR (nebootovatelnej pod WinXP) a podobne. Win 7 bol vtedy este novinka. Ono este existovali 1,5 TB (1500 GB modely), ktore vyplnali fugu medzi 1 TB a 2 TB, ale medzi 2 TB a 3 TB nic take neexsitovalo a cca 2 roky (2009 a 2010) sme sa fadne a znudene pozerali maximalne na 2 TB disky. Az potom prisla 3 TB udalost. Nasledne sa zacala sirit aj Advanced Format moda (4 kiB = 4096 bajtove sektory miesto 512 bajtovych) a opat problemy pre Win XP, pre ktory vyrobcovia ponukali "zarovnavaci softver" sektorov, kedze Win XP poznal iba prvy (ten dolezity) 512 bajtovy sektor ...

Nasledne prisli na samom konci roka 2011 aj zaplavy vo FABoch a 3-nasobne ceny niektorych modelov, pri inych 2-nasobne a pri inych iba o 50% vyssie a aj 2 roky po povodniach boli disky stale o 1/4 drahsie.

Re: Kapacita diskov stagnuje no WD má riešenie

Nuž, 3TB disk mám v počítači už osem rokov a nebol s tým žiaden problém. Normálne som si naň nainštaloval moje obľúbené Gentoo a disk ide doteraz (aj s pôvodnou inštaláciou).

Poslať nový komentár

TOPlist