Kalifornia je ďalší štát, ktorý zakázal spaľovacie motory!

Americký štát Kalifornia prijal legislatívu, ktorá oficiálne zakazuje predaj áut na fosílne palivá.

Minulý týždeň guvernér štátu Kalifornia Gavin Newson podpísal zákaz predaja áut na fosílne palivá po roku 2035. Všetky predané autá od tohto roku musia mať nulové emisie. Tým prakticky zabil aj dnes obľúbené hybridy. Ešte prísnejší je pre niektoré nákladné vozidlá, tie musia byť bez emisií všetky. Rovnaké pravidlo platí aj pre off-roady. Výnimky majú len špeciálne nákladné vozidla s prívesmi, pre ktoré je konečný termín rok 2045.

V európskych štátoch sú obmedzenia jemnejšie a finálny rok pre Francúzsko, Nemecko, Írsko či Holandsko je až rok 2040. Veľká Británia išla ešte ďalej a tento rok znova zmenila termín – rok 2030. Úplne pritiahnutý termín za vlasy je zase v Nórsku, od roku 2025 si tam žiadne nové auto na fosílne palivá nekúpite. V minulosti tam vďaka štedrým dotáciám dominovala Tesla ale predaj sa posledné obdobie spadol aj tam. Pôvodne bola daň z pridanej hodnoty na tieto autá len 4%, po novom je to už 8%.

Zdroj: arstechnica

Komentáre (6)
Stephan

To je preložené Google translatorom?
Aj to po sebe čítate?

Autá musia mať nulové emisie a hneď na to pre nákladné ešte prísnejšie nulové emisie musia mať všetky

...dominovala Tesla ale predaj sa posledné obdobie predaj aj tam.

pepkopav

som zvedavý ako vyriešia nabíjanie všetkých elektromobilov...žiadna elektrická sieť to neutiahne a ani o 15 rokov,to nebude oveľa lepšie...na nabíjanie 5000 elektromobilov naraz,treba výkon jednej atómovej elektrárne....

Igor

Vazne? Prvý krát počujem . Väčšinou zakazujú dieselové aj Renault snimi konci . Príde nová emisná norma po euro 6D teraz si presný nespomeniem EURO 6 niečo . Väčšinou dymia diesely čo majú turbo v Amerike a vyššia spotreba je aj SUV 4x4.

Patrik Danko

To je v pohode. Aj tak o chvíľu bude hladomor. Vtedy už bude len polovica ľudskej populácie.

Tono

🥴

Sano

...nabijat to chcu cim-kladivom,asi v Californii este malo horelo

Pridať nový komentár
TOPlist