Jedna zo záhad temnej hmoty by mala byť rozlúštená

Temná hmota má tvoriť 85% celkovej hmoty vo vesmíre.

V nedávnom článku Astronomy & Astrophysics Letters, vedci z Instituto de Astrofísica de Canarias ( IAC) / Univerzita v La Laguna (ULL) a Národná univerzita na severozápade provincie Buenos Aires (Junín, Argentína) ukázali, že temná hmota v galaxiách sleduje distribúciu „maximálnej entropie“, ktorá vrhá svetlo o jej povahe. Táto hmota tvorí 85% hmoty vo vesmíre, pri tom jej existencia sa preukazuje až v astronomických mierkach, čo znamená, že vzhľadom na jej slabú interakciu s normálnou hmotou v malých množstvách, už v astronomických množstvách dokážeme sledovať jej interakciu.

Obrazok: Temná hmota v dvoch galaxiách simulovaných na počítači. Jediný rozdiel medzi nimi je podstata temnej hmoty. Bez kolízií vľavo a s kolíziami vpravo. Táto práca naznačuje, že temná hmota v skutočných galaxiách vyzerá skôr ako obraz vpravo.

Maximálna entropia temnej hmoty bola detekovaná v trpaslíčich galaxiách, ktoré majú vyšší pomer tmavej hmoty k celkovej hmote ako masívnejšie galaxie, takže je v nich ľahšie vidieť vplyv temnej hmoty. Vedci však očakávajú, že ide o všeobecné správanie vo všetkých druhoch galaxií. Štúdia naznačuje, že distribúcia hmoty v termodynamickej rovnováhe má oveľa nižšiu strednú hustotu akú astronómovia predpokladali pre mnoho praktických aplikácií, napríklad pri správnej interpretácii gravitačných šošoviek alebo pri navrhovaní experimentov na detekciu temnej hmoty pomocou jej samočinného zničenia.

Centrálna hustota je tiež veľmi dôležitá pre experimenty, ktoré sa snažia detekovať temnú hmotu pomocou jej samočinného zničenia. Dve častice temnej hmoty by mohli interagovať a zmiznúť v procese, ktorý je veľmi nepravdepodobný, ale ktorý by bol charakteristický pre ich povahu. Aby mohli dve častice interagovať, musia sa zraziť. Pravdepodobnosť tejto zrážky závisí od hustoty temnej hmoty. Čím vyššia je koncentrácia temnej hmoty, tým vyššia je pravdepodobnosť zrážky častíc.

Zdroj: Phys,

Pridať nový komentár
TOPlist