Je Proxima B naozaj obývateľná?

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Vedci potvrdili, že pri hviezde Proxima Centauri sa nachádza planéta nielen s rozmermi podobnými Zemi, ale navyše v obyvateľnej zóne.

To, či sa na jej povrchu sa môže nachádzať voda alebo nejaké formy života, závisí nielen od jej hmotnosti a vzdialenosti, ale aj od jej atmosféry, ktorá je potrebná na vyrovnanie veľkých teplotných rozdielov a ochranu pred ultrafialovým a röntgenovým žiarením. Tím vedcov preto vyvíja technológie, ktorými by sa dala lepšie analyzovať atmosféra planéty. Proxima Centauri b sa zrejme stane prvým cieľom výkonných pozemných a vesmírnych teleskopov, ktoré by sa mali v budúcnosti postaviť. Môžeme očakávať, že tieto prístroje budú spektroskopicky analyzovať jej atmosféru a hľadať akýkoľvek náznak aktívnej biologickej činnosti.

Prípadnú existenciu života komplikuje povaha materskej hviezdy. Červení trpaslíci sa vyznačujú mohutnými erupciami ultrafialového a röntgenového žiarenia. Oveľa silnejšími a biologicky nebezpečnejšími ako erupcie na Slnku, ktorým čelí Zem. Pre všetky možné organizmy by tento fakt bol smrteľným nebezpečenstvom pokiaľ by ich nechránilo magnetické pole a dostatočne hustá atmosféra s vhodným zložením. Na druhej strane nám Proxima poskytuje jednu výhodu. Červení trpaslíci majú totiž oveľa dlhšiu žiarivú existenciu ako hmotnejšie Slnko. 

Nový článok v magazíne MNRAS Letters sa zaoberá vplyvom častíc zo silných erupcií materskej hviezdy Proximy b, červeného trpaslíka, na jej obývateľnosť. Erupcie produkujú prúd protónov interagujúcich s atmosférou planéty. Tie tvoria sekundárne častice, čo zvyšuje radiačnú záťaž na povrchu planéty, kde by mohol byť život. Ak má Proxima b atmosféru podobnú Zemi, tak by podľa simulácií prezentovaných v článku, život na nej mal erupcie prežiť.     

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
Misia Kepler, Proxima Centauri
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Je Proxima B naozaj obývateľná?

Proxima B je slnko. Isteže obývateľné nie je. Odporúčam doštudovať fyziku.

Re: Je Proxima B naozaj obývateľná?

Ty sa mylis.Proxima Centauri je hviezda, v tomto pripade cerveny trpaslik.Proxima centauri b alebo inac aj Proxima b je planeta.Presnejsie exoplaneta.Takze je to napisane spravne.

Poslať nový komentár

TOPlist