Japonská spoločnosť chce byť konkurenciou pre TSMC

Japonská spoločnosť chce byť za veľmi krátke obdobie schopným konkurentom Taiwanskému výrobcovi polovodičov.

Nová japonská spoločnosť Rapidus chce prinavrátiť svojej krajine prvenstvo vo výrobe čipov. Kedysi Japonsko dominovalo vo výrobe polovodičových súčiastok, bolo to presnejšie ku koncu 80. rokov minulého storočia. Vtedy krajina ovládala takmer polovicu svetového trhu s polovodičmi, pričom v roku 2022 je to už len deväť percent. Následný "úpadok" japonskej dominancie v podstate dovolil taiwanskej spoločnosti TSMC ovládnuť takmer 90 percent svetového trhu. Juhokórejskému výrobcovi Samsung sa pre zmenu podarilo spolu s SK Hynix ovládnuť trh s pamäťami.

Mladá japonská firma Rapidus vznikla spoločne s podporou vlády v roku 2022. Táto spoločnosť chce už v roku 2025 produkovať  pokročilé procesory 2 nm výrobným procesom. Rapidus zároveň požiadalo o pomoc s vývojom aj americkú spoločnosť IBM, nakoľko ide o prvú firmu na svete, ktorá v roku 2021 predstavila dizajn 2 nm čipu. Za novou spoločnosťou stoja dvaja japonskí veteráni - Atsuyoshi Koike (bývalý predseda tamojšej pobočky firmy Western Digital) a Tetsuro Higashi (bývalý predseda firmy Tokyo Electron). Okrem vlády za Rapidusom stojí aj nemálo japonských spoločností - Mitsubishi UFJ Bank, Softbank, Toshiba Memory Corp. (Kioxia), Toyota Motor, Sony, Denso, NEC a NTT Docomo.

Sériová výroba pokročilých procesorov, by mala byť spustená už v roku 2027, teda o štyri roky. Najväčšou výzvou pre spoločnosť Rapidus bude získať včas pokročilé EUV stroje na ich výrobu od holandskej firmy ASML. To môže byť pomerne problém, keďže ďalší zabehnutí výrobcovia tiež čakajú na nové pokročilé stroje - TSMC, Intel, ale aj Samsung. Napriek tomu sa tento odvážny cieľ japonskej firme môže podariť, vďaka sankciám uvaleným na čínske spoločnosti, kvôli čomu došlo ku skráteniu zoznamu čakateľov. Rapidusu môže nahrávať aj fakt, že Moorov zákon sa spomalil.

Výstavba spoločného závodu TSMC a Sony v Japonsku

Nový závod by mal stáť v prefektúre Hokkaido v meste Chitose. Subdodávatelia sú vo veľkej miere sústredení v prefektúre Kumamoto, kde stavia spoločný závod TSMC a Sony. Spoločnosť Rapidus tak bude musieť nalákať dodávateľov, aby mohla uspieť.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist