Irán okopíroval americké špionážne lietadlo RQ-170 Sentinel

, Autor: Gudas

Prípadom hacknutého a zajatého bezpilotného lietadla zahanbuje Irán USA už od roku 2011.

Jedna zo zrejme mnohých špionážnych misií bezpilotného lietadla RQ-170 Sentinel od Lockheed Martin v službách tajnej služby CIA sa v decembri 2011 neskončila práve podľa očakávaní. Po vzlietnutí z jednej z afganských základní a prelete ponad Irán vyhlásila tamojšia armáda, že supermoderné lietadlo zajala. Použiť pri tom ale nemala rakety, ale elektronické zariadenia a rušičky signálu, ktorými „presvedčila“ lietadlo že sa nachádza nad domovským letiskom, vďaka čomu sa podarilo lietadlo bezpečne dostať na zem – v Iráne.

Americká strana ale najprv tvrdila, že to nie je pravda, po zverejnení prvých fotografií zajatého lietadla však priznala že prišla o svoj špionážny stroj. Neskôr na to Američania vyvrátili tvrdenie, že sa podarilo lietadlo „hacknúť“ a vyhlásili, že bolo jednoducho zostrelené. Irán reagoval zverejnením fotografií lietadla v takmer dokonalom, nepoškodenom stave.

Ďalším zahanbením bol pokus Obamu o navrátenie stroja, na čo zástupca velenia iránskej armády odpovedal: „Žiaden národ nevíta špionážne bezpilotné lietadlo na svojom území, a nikto neposiela špionážne vybavenie a jeho informácie späť do krajiny pôvodu“. Namiesto toho poslal Irán provokačne len plastové modely lietadla, pre Obamu v ružovom vyhotovení.

Minulý rok potom Irán vyhlásil, že sa mu podarilo analyzovať a zreprodukovať reverzným inžinierstvom väčšinu súčastí, čo malo výrazne pomôcť pri vývoji vlastného bezpilotného lietadla. Niektorí experti a členovia Kongresu mali pochybnosti o tom, že by iránska strana mala schopnosti prelomiť dátové systémy na palube lietadla. Až do chvíle, keď Irán nezverejnil dekódované videozáznamy natočené pri misii.

Irán teraz pri príležitosti špeciálnej leteckej výstavy v Teheráne ukázal svoju vlastnú kópiu lietadla, pričom tvrdí že je plne funkčná. Na fotografiách zverejnených na webovej stránke vodcu Sayyid Ali Khamenei je vidieť tvarmi veľmi podobné lietadlo ako vedľa stojace zajaté RQ-1707 Sentinel, no nedá sa určiť do akej miery je fungujúce. Každopádne je zrejmá snaha o okopírovanie, pričom získaná technika jedného z najmodernejších bezpilotných lietadiel súčasnosti určite pomohla iránskym plánom stavby vlastnej flotily autonómnych lietadiel.


Zajaté lietadlo RQ-170 Sentinel od Lockheed Martin a vedľa neho iránska kópia. Credit: Leader.ir

Credit: Leader.ir

 

Zdroj: DailyTech

Kľúčové slová
dron, Irán, letectvo, Lockheed Martin, vojenská technika
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

To bude zase patentová vojna :D

Iranci zrusili ten dron s ruskym obrannym komplexom pre elektronicky boj 1L222 Avtobaza.. Bojovy dron bol komplet upraveny a 100% funkcny pre chemicky utok..., chybali len aerosolove naplne nejakeho pekneho svinstva,.

Dalsie 2 drony MQ-5B, patriace 66. vyzvednej brigade, dislokovanej v BAVORSKU(!) zrusili rusi s tym istym systemom v marci 2014 nad Krymom. Jeden pristal, druhy pravdepodobne zostrelili.

Podla "prepoctov" OSN, americke drony zabili viac ako 450 nevinnych civilistov. Realne cislo bude niekde okolo 2500.. Amnesty Internacional opatrne poznamenava, ze sa USA s dronmi mozno dopustili vojnovych zlocinov..

******** teroristi su to, co beztrestne a bez vyhlasenia vojny utocia na obcanov inych statov!!!
Ani sa tym perzanom necudujem, ze chcu vlastnit A-bombu, ked ju ma napr. susedny Izrael a bez sankcii OSN..
Ma ju aj severna korea... Len vdaka tomu tam posrati amici dodnes nezaviedli "demokraciu". :D

No este ze maju co kopirovat...araby sa tesia ...

Veru šikovným patrí svet..

Šikovní sú tí čo kradnú a kopírujú to, čo niekto iný vymyslel ??
To je divná logika.
Doteraz som myslel že šikovnbý je ten čo niečo vymyslí.

su šikovný ak stým pristáli

Nepochopil som, kto je podla teba zlodej. Oni Iranci amikom nieco ukradli?
Ten dron lietal v ich vzdusnom priestore, cim porusoval medzinarodne pravo, plus vykonaval spionaz, co je kradez, ci uz informacii, alebo technologii.

Ano, Iranci amikom potom v podstate "ukradli know-how", ale s tym kazdy spion, alebo krajina ktora ho vyslala rata, ze odhalena technologia, alebo informacie budu v takom pripade pouzite druhou stranou.

Pokial by Iranci okopirovali plany toho drona niekde v halach Lockheed Martina, tak je to spionaz a kradez. Ale v tomto pripade su moralne v prave iranci.
Ten dron tam nemal co hladat a americania im ho v podstate, vdaka ich sikovnosti darovali.

A pre smrad rus:
Arabi aj perzania by sa tesili ovela viac, keby im uz konecne dali USA pokoj!
V kazdej krajine, o ktoru sa obtrela spinava US army a americke tajne sluzby je chaos a nasilie neporovnatelne vacsie, nez tam bolo predtym! Irak, Libya, Syria, Afganistan, Ukrajina...
http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-...

Nie, nie je mimo misu.

...presne kvôli takýmto argumentom

Jasné ale načo vymýšlať vymyslené? Dostali to na zlatom podnose a ušetrili miliardy :) Tomu hovorím šikovnosť..Ked sa budeš ako debil trápiť 20 rokov aby si vymyslel to čo má niekto iný tomu hovorí hlúposť.. Šikovný je ten čo vymyslí ale kolko z prvotných vynálezov sa využíva? Vela už aj zastaralých technologií prešlo takou zmenou, že to prakticky nemá nič spoločné s pôvodným konceptom. Keby berem tvoju velmi stručnú úvahu kopírovania a kradnutia, myslím, že trh by bol obmedzený ako blbec s IQ 50 v ústave.. Btw kvíz: kto nakradol najviac vedcov, technologií, matérie od čias druhej svetovej?

No kopirivanie je sikovne, asi ako cinske kopie....kopirovat dokaze kazdy debil...len to lietadlo je sucastou systemu.....npr. druzice. pozemne stanice atd. tak nech kopiruju..............

Otázka o akom druhu kopírovania rozprávaš.. Ci kopírovanie za účelom nižšej ceny a rovnakého produktu alebo produktu, ktorý presahuje "kvalitu" pôvodného konceptu.. Neraz som sa v praxi stretol s tým, že Čínania dokázali spraviť niečo lepšie ako ostatný tuzemský výrobcovia :P

Nižšej ceny pretože to vyrába niekto v pracovnom tábore...

.... Irán nie sú Araby, ale Peržania ! :-)

Mne sa až teraz otvorili oči. Po tom terore, čo robí USA na Ukrajine a až teraz som pochopila, čo sú to uSA za špiny. Neštítia sa ničoho. V klamaní sú svetová špička. To je pravda.

No ak sa ti žiada toho krásneho a bezproblémového života v Iráne, tak to choď skúsiť. Potom tu môžeš napísať svoje skúsenosti s ich ľudskými právami. Ak sa ti podarí vôbec vrátiť. Už sa spamätaj.

šikovný su tý čo ovládli ten dron a pristál bez poškodenia

aj ten rusky Suchoň co sa pohral s tu americku lodku na mori bol dobry :D

Poslať nový komentár

TOPlist