EN

Internetové balóny Loon riadi umelá inteligencia - lepšie ako človek

Dcérska spoločnosť Loon spoločnosti Alphabet, materskej spoločnosti Google, ktorá zaviedla internet do vzdialených miest na planéte pomocou stratosférických balónov, teraz nasadila navigačný systém, ktorý pozostáva z umelej inteligencie a je schopný učiť sa na svojich chybách.

Internetové balóny Loon sú okolo Zeme riadené už umelou inteligenciou, ktorá je založená na súbore algoritmov napísaných a vykonaných systémom riadenia letu. Novinkou je, že tento systém už nie je riadený ľuďmi, ale reguluje sa sám technikou „učenia spätnou väzbou“ a už reálne riadi balónovú flotilu v Keni, kde spoločnosť Loon minulý rok v júli spustila svoju prvú komerčnú internetovú službu héliovými balónmi.

Na rozdiel od testov, ktoré učia počítače, ako hrať videohry alebo sa naučiť manipulovať s robotickou rukou, umožňuje tento softvér učenie spôsobom pokus-omyl. Pretože prevádzka balónov predstavuje veľmi vysoké riziká a náklady, systém sa učil riadenie letu balónov pomocou počítačových simulácií. Postupne sa vylepšoval a až keď bol už dostatočne vyspelý, bol nasadený do skutočnej balónovej flotily.

V prvom reálnom teste (nie v počítačovej simulácii), ktorý sa konal v Peru v júli 2019, softvér konkuroval samotnému tímu Sal Candida, technologického riaditeľa spoločnosti Loon, pri vytváraní algoritmu, ktorý mal riadiť balón. Prehra vedcov proti umelej inteligencii však spôsobila to, že za pár týždňov bol vyvinutý lepší systém, ako by vyvinul človek za niekoľko rokov.

 

Zdroje: The Verge, Engadget, New Scientist

Pridať nový komentár
TOPlist