Internetové balóny Loon oficiálne končia

Osem rokov po predstavení neobvyklej novej bezdrôtovej internetovej služby dodávanej prostredníctvom siete balónov lietajúcich vo výške 20 kilometrov má byť projekt Loon ukončený.

V roku 2013 bolo plánom spoločnosti Alphabet, materskej spoločnosti vyhľadávacieho giganta Google, pomocou balónov a ich sieťových zariadení na solárny pohon priviesť ďalšiu miliardu ľudí do online priestoru a poskytnúť bezdrôtové širokopásmové pripojenie z neba v oblastiach so zlou infraštruktúrou. Projekt sa začal skúškou na Novom Zélande, kde bolo poskytnutých 50 internetových pripojení iba jedným héliovým balónom.

Očakávalo sa, že spoločnosť Alphabet ponúkne lacnejší spôsob pripojenia na internet. V tom čase spoločnosť uviedla, že pre viac ako polovicu krajín na južnej pologuli by bol prístup na internet príliš drahý. Loon si získal slávu neskôr, keď zohral kľúčovú úlohu pri obnove konektivity po tom, ako v roku 2017 zasiahol Portoriko hurikán a tiež v roku 2019 v Peru po zemetrasení. Podľa všetkého mal projekt uspieť, pretože nasledoval divíziu autonómnych vozidiel Waymo z laboratórií spoločnosti X (vlastní ju spoločnosť Google) a v júli 2018 sa projekt stal osobitnou dcérskou spoločnosťou spoločnosti Alphabet.

Sen o poskytovaní lacného internetu balónom sa už, bohužiaľ, nestane realitou. Generálny riaditeľ spoločnosti Loon Alastair Westgarth potvrdil zánik projektu prostredníctvom blogového príspevku na platforme Medium. „Aj keď sme popri tom našli množstvo ochotných partnerov, nenašli sme spôsob, ako znížiť náklady dostatočne nízko na vybudovanie dlhodobého a udržateľného podnikania.“ Westgarth ohlásil uzavretie divízie a dodal: „Veľa hovoríme o pripojení ďalšej miliardy používateľov, ale realita je taká, že Loon sa snažil vyriešiť najťažší problém v oblasti konektivity - poslednú miliardu používateľov.“

Loon v súčasnosti prevádzkuje služby v Keni s obchodnými partnermi a pokračovať v tom bude až do marca 2021. Spoločnosť Loon tiež zriadila fond vo výške 10 miliónov dolárov, ktorý pomáha podporovať ďalšie snahy o internetové pripojenie v krajine. Projekt Taara spoločnosti X, ktorý využíva technológiu bezdrôtových sietí pôvodne vyvinutú pre Loon, bude v krajine pôsobiť aj naďalej.

 

Zdroje: X, Medium

Pridať nový komentár
TOPlist