Inteligentnejšie národy majú menšiu mieru pirátstva ako tie „hlúpe“

 
Nový výskum vedcov zistil, že miera pirátstva softvéru je priamo spojená s inteligenciou národa. Menej inteligentné národy sťahujú viac ilegálneho softvéru ako tie inteligentné.

Skupinka výskumníkov z rôznych univerzít publikovala výskum, v ktorom sa zamerala na spojenie inteligencie krajín s mierou pirátstva softvéru. V publikácii pokryli viac ako 100 krajín sveta a dospeli k výsledkom, že úroveň pirátstva je menšia v krajinách s vyššou priemernou inteligenciou.
 
Medzi faktory ovplyvňujúce či si zákazník daný produkt zakúpi legálne alebo stiahne ilegálne patrí hlavne cena, životná úroveň krajiny a dostupnosť danej služby či produktu v konkrétnej krajine. Čerstvý výskum vedcov však naznačuje, že nezanedbateľným faktorom je aj inteligencia národa. „Zistili sme, že inteligencia má štatisticky významný negatívny dopad na mieru pirátstva“, sumarizujú vedci vo svojej práci.
 
 
Zaujímavé umiestnenie dosiahla napríklad Čína, o ktorej sa všeobecne traduje, že má veľmi vysokú mieru pirátstva. V grafe však dosiahla aj vysokú národnú inteligenciu. Na opačnom konci sú krajiny Južnej Afriky, ktoré majú nízku národnú inteligenciu a aj nízku mieru pirátstva. V grafe nájdeme aj Slovensko (SVK), ktoré podľa výskumu nie je na tom s pomerom inteligencia/miera pirátstva najhoršie.
 
Výskumníci tiež uvádzajú, že na základe výsledkov si všimli, že miera pirátstva v krajine klesá o 5,3% ak sa zvýši národná inteligencia o 10 bodov. Zároveň však dodávajú, že „hlúpe“ krajiny nie sú odsúdené na večné „pirátenie“ softvéru. Ak je napríklad vedenie krajiny dostatočne inteligentné, môže dôjsť k zmierneniu ilegálneho sťahovania obsahu. Autori práce tiež dodávajú, že ich výsledky by nemali byť považované za akýsi univerzálny dôkaz o tom, že inteligentné krajiny zmenšujú mieru pirátstva.
 
Iná štúdia dávnejšie pre zmenu zistila, že softvérové pirátstvo zvyšuje v Afrike gramotnosť, ktorá paradoxne môže viesť k zvýšeniu inteligencie v krajine.
 
 
Komentáre (3)
Pjetro de
Boze (ci ina nadprirodzena entito) na nebi .... novy vyskumny tim vedcov. Hlavne ZAF a CHN vytrcaju od regresnej priamky jak tykadla ufona. Korelacny koeficient je tak blizko k 1, jak moja sanca stat sa za tyzden rodenym samurajom. LUBOVOLNE dve co i len okrajovo suvisiace veliciny maju vacsiu korelaciu jak hento !!! Staci vybrat vhodnych 10 bodov a regresia bude zaporna (uplne opacna) !!! Ked sa pozriem na USA, RUS a UKR, vsade je cca rovnake IQ, ale DIAMETRALNE rozdielna miera piratstva !!! Hmmmmmm cim to asi bude ze ti rovnako inteligentni amici si kazde 3 roky kupuju za stovky $ (€) nove Wokna, nove Officy a pod ... Novy vyskumny tim vedcov mal radsej pouzivat mozgy a skumat zavislot velicin: x: realna kupna sila (miera prepychu a luxusu) y: miera piratstva
Archon
watch?v=0Rnq1NpHdmw&t=195 p-hacking , pekne vysvetlene , a toto je jeden z tych člankov . dlho nič zaujimave na tejto stranke nebolo , tak daju takyto preloženy blud najlepšia korelacia bola pre mna : popularita Internet exploreru a počet vražd v USA
passco
Skoda, že novodobé testy nemerajú inteligenciu človeka ale úroveň postavenia v "utopickej" spoločnosti.. Pokial sú ludia obklopený spoločnostou a všetkým čo treba sú vysoko na úrovnou ale keby prídu o toto pohodlie a majú sa o seba postarať, tak zomrie 95% obyvatelov, lebo jednoducho nie sú dosatočne inteligentný aby sa o seba postarali a prežili. Inteligencia by sa nemala merať v živote bubliny ale v "realnych" podmienkach života :D
Pridať nový komentár
TOPlist