Intel zavádza s Core i5 procesormi - predáva rôzne generácie pod jedným!

Slovenský web hwcooling.net prišiel s prekvapivým odhalením. Nie je Core i5-12400 ako Core i5-12400. Procesory sa od seba výrazne líšia a jeden môže byť výrazne lepší ako druhý. A čo novinka?

V pomerne rozsiahlom teste hwcooling.net, kolegovia z webu zistili, že Core i5-12400 sa konštrukčne odlišujú a dramaticky. Jeden procesor vzníká ako odpadový wafer z výkonnejších CPU a druhý je postavený od základu ako i5tka. Rozdiel je v puzdre aj SMD súčiastkach na spodnej strane. Rozdiel je primárne v spotrebe ale aj výkon je merateľne odlišný.

Čo je zaujímavé tak úplne rovnaký problém je aj u procesora Core i5-13400F. A teraz pozor! Core i5-13400F môže byť postavený na Alder Lake architektúre kde je 8P/8E jadier a stepping sa označuje ako C0. Na trhu však existuje aj stepping B0, ktorý je architektúry Raptor Lake ale najčastejšie dostupný v prevedení "tray". Procesory sa tiež odlišujú S-Spec kódom, ktorý je u B0 (Raptor Lake) SRMBG a u C0 (Alder Lake) označený ako SRMBN. Rovnako ako u generácie predtým aj tú sú rozdiely viditeľné vizuálne - SMD čipy a IHS. Aj medzi týmito procesormi je výrazne merateľný výkonový rozdiel, okolo 5%. Šokuje však spotreba, ktorá dosahuje aj 15% rozdiel. S tým je spojené samozrejme aj zahrievanie procesora, kde sa bavíme o jednotkách °C, 5-12°C.
Zdroj: Hwcooling.net, tomshardware

Komentáre (8)
Pjetro de

No toto sa nechyta ani AMD compute cores spred dekady, ked spocitavali x86 CPU jadra a CU bloky iGPU v APU.

Aj AMD malo napr. mobilny CPU 5800U bol Zen2 a 5700U bol Zen2+. Nebolo to idealne, bolo to pomylene, tak ale bolo to do r1ti aspon odlisene!

Predavat CPU dvoch roznych mikro-architektur s 2x nasobkom L3 cache, pod uuuuuuplne identickym nazvom.
Intel HNUS velebnosti !!!!!!

asghdss

a ktory je ten lepsi a ktory horsi?

Michal

Obydva

Ján Kisty

Jednoznačne sa nedá povedať, odporúčam pozrieť test z linku. Rozdiel je vo výkone aj spotrebe. B0 má zrejme vyšší výkon aj za cenu vyššej spotreby ale opäť ako kde...

NerezoveKominy.sk

Na procesore je napísané 13400 a v článku 12400 tak ako je to teda?

LenZ

V článku, keď ho podrobiš čítaniu sa dozvieš, že to čo robili z 12400 robia teraz aj z 13400.

Ján Kisty

áno ale 13400

Pietro
Pridať nový komentár
TOPlist