Intel predstavil nové diskrétne grafické procesory pre stolné počítače

Po predstavení diskrétnych grafických procesorov Iris Xe MAX pre notebooky v októbri minulého roku spoločnosť prináša svoju vlastnú mikroarchitektúru Xe aj do segmentu desktopových počítačov.

Spoločnosť Intel oficiálne oznámila diskrétne grafické procesory Iris Xe pre stolné počítače. Grafické karty sa pravdepodobne nebudú predávať ako samostatné komponenty priamo spotrebiteľom, pretože spoločnosť Intel vo svojej tlačovej správe uvádza, že grafické karty Iris Xe pre stolné počítače budú ponúknuté systémovým integrátorom, ktorí ich budú predávať ako súčasť vopred zostavených systémov. Prvým partnerom, ktorý prinesie toto nové grafické riešenie od Intelu na trh, je spoločnosť Asus.

„Nové karty ponúkajú presvedčivý upgrade na existujúce možnosti na trhu. Majú tri video výstupy; hardvérové video dekódovanie a akceleráciu kódovania vrátane podpory dekódovania AV1; technológiu Adaptive Sync; podporu HDR a schopnosti umelej inteligencie vďaka zrýchleniu dedukcie hlbokého učenia DP4a,“ dopĺňa spoločnosť. Desktopová grafická karta Iris Xe je vybavená 4 GB pamäte VRAM a 80 exekučnými jednotkami.

Diskrétny grafický procesor Iris Xe zvládne až tri 4K HDR displeje a pre tvorcov video obsahu prináša možnosti transkódovania HEVC, AVC, VP9 a SCC, zatiaľ čo pri editovaní by mala pomôcť technológia umelej inteligencie DP4a.

Nový diskrétny grafický procesor Intel Iris Xe pre stolné počítače však nie je určený na hranie hier a teda sa nevyrovná diskrétnym grafickým kartám s procesormi od spoločností NVIDIA a AMD. Namiesto toho je určený iba na zrýchlenie bežných (prípadne trochu náročnejších) úloh, ale oveľa viac ako integrované grafické riešenia ponúkané samotnými spoločnosťami Intel alebo AMD (Radeon).

 

Zdroje: Intel Newsroom, Intel

Pridať nový komentár
TOPlist