EN

Intel EVO, prémiové CPU pre notebooky

Intel to so svojím projektom Athena myslí vážne a chce tým konkurovať spoločnosti AMD s ich Ryzen-om. Ide o platformu založenú na Intel Tiger Lake jedenástej generácie, ktorá má ponúknuť o 20% väčší výkon v kancelárskych aplikáciách, oproti procesorom AMD Ryzen.

Prioritou triedy EVO je dlhá výdrž na jedno nabitie, čo má byť minimálne 9 hodín pri FullHD rozlíšení a 7 hodín pri 4K rozlíšení, prebudenie za menej ako jednu sekundu, rýchle nabíjanie - 30 minút nabíjania má zabezpečiť minimálne 4 hodiny používania a podpora štandardu Wi-Fi 6, Thunderbird 4. Podmienkou je minimálne 8GB RAM a 256GB SSD NVMe/PCIe.

Vďaka tomu vzniklo viac ako 140 certifikovaných komponentov pre projekt Athena - EVO, ako napríklad spomínané SSD disky s upraveným firmvérom. Malým sklamaním je použitie webkamier s rozlíšením 720p, pričom Microsoft Surface používa rozlíšenie 1080p. Podľa vyjadrení Newmana z Intelu, v pláne je zapracovať aj v tejto oblasti a to zlepšením algoritmov pre skvalitnenie obrazu a zvýšenia rozlíšenia.

Počas vývoja platformy EVO prebiehal aj výskum, kde sa napríklad pýtali či sú tri sekundy pre otvorenie PDF súbory z OneDrive-u dobré alebo nie? Spoločnosť Intel nechala užívateľov definovať, čo je dobré a čo nie, aby vedeli vytvoriť notebook presne podľa ich predstáv (tu mi uniká rozlíšenie webkamery, pozn. redaktora). EVO má byť orientovaná hlavne pre spoluprácu s cloudom, preto si Intel zadefinoval "kľúčové indikátory skúseností" (key experience indicators - KEI), kde ide o jednoduché úlohy, ako otvorenie dokumentu alebo začatie videokonferencie. S uvedením druhej generácie EVO, Intel rozšíril KEI z pätnásť na dvadsaťpäť.

Do platfomy EVO sa už zapojilo Lenovo, Samsung, HP, ASUS  a časom majú pribudnúť aj MSI, Dynabook a LG.

Zdroje: PCworld,

Pridať nový komentár
TOPlist