Intel chce investovať do RISC-V

Kým väčšina spoločností prechádza na ARM architektúru, tak Intel chce zariskovať s RISC-V.

Americká spoločnosť Intel si v súčasnosti prechádza neľahkým obdobím, kedy výrobca procesorov stratil jedného z najväčších oberateľov - Apple. Firma s nahryznutým jablkom kompletne prešla na platformu ARM. Samozrejme, k tomu sa pridal konkurenčný výrobca procesorov - AMD, ktorý akoby zázrakom povstal z mŕtvych. Spoločnosť Intel sa snažila naskočiť aj na vtedy sa rozbiehajúci vlak so smartfónmi, ale nakoniec z toho musela vycúvať, keďže výrobcovia začali preferovať čoraz viac procesory ARM.

Nedávno výrobca procesorov Intel vydal oznámenie, v ktorom chce spoločnosť investovať nemalé investície do architektúry RISC-V. Samotná architektúra je relatívne mladá, existuje približne desať rokov, pričom za vývojom stojí Univerzita Berkeley, Kalifornia. Podobne ako architektúra ARM, aj RISC-V procesory používajú okresanú inštrukčnú sadu. Nevýhodou tejto najmladšej architektúry je to, že ju veľa spoločností nevyužíva a teda aj spätná väzba je slabšia a s tým aj pokrok nie je najrýchlejší.

Napriek tomu sa RISC-V začína presadzovať tam, kde ARM dominuje. Nie, smartfóny to ešte nie sú, pretože v tomto prípade ide o takzvané embedded systémy. Spoločnosť Intel bude chcieť pravdepodobne konkurovať aj v iných segmentoch a bude sa snažiť presadiť tam, kde je aj ARM - teda automobilový priemysel, či inteligentné bytové doplnky. Najbližšie roky nás pravdepodobne čaká zaujímavý súboj medzi dvoma architektúrami - RISC-V a ARM. Určite bude zaujímavé sledovať, kto v tomto boji skončí ako víťaz.

Zdroj: ArsTechnica,

Pridať nový komentár
TOPlist