IBM predstavilo prvý 2nm čip

Spoločnosti IBM sa podarilo vyrobiť prvý 2nm čip na svete.

Americkej technologickej spoločnosti IBM sa podarilo vyrobiť prvý 2nm čip na svete, ten má byť zároveň o 45 percent výkonnejší a o 75 percent úspornejší oproti doteraz používaným 7nm čipom. Vďaka tomuto čipu by ste mali dosiahnuť až štvordňovú výdrž smartfónu na jedno nabitie. Bohužiaľ, neuvádza sa architektúra tohto čipu, ale IBM spomína jeho použitie aj v dátových centrách, čím zároveň spoločnosť sľubuje aj značné zníženie uhlíkovej stopy. Výrobca čipu ďalej spomína, aj jeho použitie v notebookoch a počítačoch, kde by malo dôjsť k drastickému zrýchleniu operácií.

IBM sa vďaka tomuto progresu vracia k pokrokovej spoločnosti, ktorou kedysi bola. Tento spomínaný pokrok vo výrobe sa podaril vo výskumnom laboratóriu spoločnosti Albany Nanotech Complex v americkom štáte New York, v meste Albany. Výrobca zároveň hovorí, že nimi vyrobený čip je prvý v rámci novej architektúry a na svet prišiel takmer po štyroch rokoch, kedy spoločnosť oznámila výrobu prvého 5nm čipu. Podľa IBM sa pri výrobe čipu s veľkosťou nechtu a použitím 2nm technológie, zmestí až 50 miliárd tranzistorov. IBM verí, že ich nová technológia pomôže pri návrhu nových procesorov, ktoré by našli využitie v dátových centrách či cloud centrách. Výrobca si taktiež vie predstaviť využitie novej technológie v oblasti umelej inteligencie.

Zdroj: Techxplore,

Komentáre (1)
1km čip

To je síce milé, akurát spoločnosť IBM žiadne integrované obvody nevyrába - a posledné prestala vyrábať, ešte predtým, ako sa šikovnej skupinke podarilo dostať pod jej menom na trh "wintlovské" osobné počítače, ktoré s jej konštrukčkou divíziou nemali absolútne nič spoločné :)
Ešte síce mám voľakde na dne šuplíku nejaké integrované obvody s logom "IBM" - ale to boli hybridné - z čias sálových počítačov a keby so sa ich pokúsil predať do niektorého svetového, techického múza, tak možno zbohatnem ;)
Toniec koncov litografiu 5nm a 3nm dokážu robiť na svete len dve firmy - juhokórejský Samsung a čínska (Tchajwanská) TSMC - treťou mal byť Intel, ale ten sa práve ledva "prebojoval" k 10 nm (a aj to je možno len fake marketing ?)
Neverte nikomu - "demokracia" je reality show,v ktorej vás zásadne vždy, všade a vo všetkom vodia za nos - Truman Show - v ktorej sú všetci režisérmi aj hlavnými hrdinmi naraz...

Pridať nový komentár
TOPlist