Hubblov vesmírny teleskop objavil "vesmírnu stuhu"

Hubblov vesmírny teleskop je síce na konci životnosti a jeho náhrada je pred dokončením, no stále dokáže prekvapiť tým čo dokáže objaviť so svojou technikou z roku 1990.

Naposledy sa mu podarilo objaviť "vesmírnu stuhu", ktorá bola pred pár dňami zverejnená vesmírnou agentúrou NASA. To čo vidíte na obrázku sú pozostatky supernovy, ktorá explodovala približne pred 10 000 až 20 000 rokmi, hviezda mala pôvodne hmotnosť až dvadsať násobok nášho Slnka.

Hviezda sa nachádzala v súhvezdí Labuť, prípadne nazývané aj ako Severný kríž a bola vzdialená 2 400 svetelných rokov. Rázová vlna stále šíri rýchlosťou 354km/s. To ako sa vytvarovala do podoby stuhy, spôsobil kozmický priestor, ktorý tvorí plyn a prach s nízkou hustotou. Ten interagoval s rázovou vlnou a pozostatkami hviezdy.

Nástupcom Hubblovho vesmírneho teleskopu má byť vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorého štartu by sme sa mali dočkať v októbri budúceho roku. Na samotnom teleskope spolupracuje NASA s ESA (Európska vesmírna agentúra) a CSA (Kanadská vesmírna agentúra), teleskop bude mať 18 pozlátených berýliových zrkadiel o hmotnosti 360kg.

 

Zdroje: InterestingEngineering, Wikipedia, Wikipedia

Pridať nový komentár
TOPlist