Hologram, ktorého sa môžete dotknúť

Je to jedna z najikonickejších technológii Star Wars. Hologram, ktorý nielen vidíte, no môžete sa ho aj dotknúť. K tejto technológii sa priblížil výskum realizovaný na Sussexskej univerzite.

Technológia Multimodal Acoustic Trap Display (MATD) využíva ultrazvuk na zachytenie a manipuláciu s 1 milimetrovou polystyrénovou guľôčkou, ktorú potom osvetľuje červeným, modrým a zeleným svetlom. Hýbe s ňou takou rýchlosťou, že ľudské oko vníma jej periodicky sa opakujúci pohyb ako jeden objekt v priestore. Guľôčka sa pohybuje rýchlosťou maximálne 8,75 m.s-1 čo umožňuje dosiahnuť obnovovanie obrazu s dobou blízkou 0,1 sekundy.

MATD volumetrický displej autorského tímu v jeho súčasnej podobe umožňuje zobrazenie predmetov veľkosti 10x10x10 cm. Pole malých ultrazvukových reproduktorov umiestnené pod  a nad objemom displeja manipuluje s levitujúcou guľôčkou osvetlenou LEDkami. Princíp fungovania a možnosti displeja názorne ukazuje nasledujúce video.

Displej dokáže naraz manipulovať aj s viacerými guľôčkami. Zaujímavé je, že MATD technológia dokáže pracovať nielen vo vzduchu ale aj vo vode. Výsledky svojho výskumu autori publikovali v magazíne Nature

Zdroj: www.nature.comwww.sussex.ac.uk

Pridať nový komentár
TOPlist