HoloFlex je prvý holografický smartfón

, Autor: Anonymný používateľ
 
Vedci vytvorili prototyp smartfónu, ktorý má ohýbateľné telo a holografický displej.

Smartfóny s 3D displejom tu už nejakú dobu máme a taktiež sme videli aj pokusy o ohybné smartfóny. HoloFlex je však prvý smartfón, ktorý tieto 2 vlastnosti spája v sebe, pričom neponúka 3D obraz, ale holografický obraz. Na svedomí ho má Human Media Lab oddelenie z Quenn’s University v Ontáriu. OLED displej tohto smartfónu má vrstvu drobných šošoviek v celkovom počte viac ako 16 000 kusov, ktoré ohýbajú vyžarované svetlo do rozličných smerov. Vďaka tomu môže takýto hologram vidieť viacero ľudí naraz bez 3D okuliarov.
 
To však nie je jediná unikátnosť smartfónu. Jeho telo vrátane displeja je možné ohýbať, pričom toto ohnutie predstavuje samotný spôsob ovládania smartfónu. Používateľ tak môže manipulovať objektami na holografickom displeji ako keby ich ovládal dotykom. Na videu môžete vidieť túto činnosť v akcii kedy ohýbanie smartfónu spôsobilo posúvanie ucha čajníka ďalej do pozadia alebo určovalo silu náprahu v hre Angry Birds.
 
 
Zdá sa vám však holografický displej akýsi „rozkockovaný“? Máte pravdu. Samotný displej je síce FullHD, no po rozprestretí obrazu šošovkami je výsledný obraz v rozlíšení len 160x104px. Ide však zatiaľ o prototyp a ktovie, možno keď budú 4K displeje v smartfónoch bežné, bude mať aj holografický displej lepšiu kvalitu. Ak by niekoho zaujímali zvyšné parametre smartfónu, tak vedci využili 4-jadrový procesor Snapdragon 810 s taktom 1,5GHz, 2GB RAM a operačným systémom je Android 5.1 Lollipop.
 
Zdroj: techcrunch
 
Kľúčové slová
hologram, smartfóny
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist