Holandsko a Japonsko sa pridávajú na stranu USA proti Číne

Číne sa postupne stenčujú možnosti získania strojov na výrobu čipov.

Obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Čínskou ľudovou republikou sa postupne vyostruje a aby toho nebolo málo, ku konfliktu sa pridávajú ďalší účastníci. Presnejšie sa na stranu USA pridávajú dva štáty - Japonsko a Holandsko. Pridaním sa na stranu "západu" chcú krajiny "podkopať" schopnosť Číny vyrábať pokročilé čipy. To znamená, že spoločnosti ASML Holding HV a Nikon nebudú môcť predávať svoje stroje na pokročilú výrobu čipov pomocou EUV litrografie. Spojené štáty chcú týmito obmedzeniami zabrániť prípadnému zneužitiu pokročilých procesorov pre vojenské ciele, ale aj na výrobu umelej inteligencie.

Zákaz vývozu pokročilých EUV strojov na výrobu čipov možno nebude trvať dlho. Presnejšie, onedlho totiž môže stratiť význam. Na to sa snaží poukázať aj generálny riaditeľ spoločnosti ASML - Peter Wennink, podľa ktorého je Čína schopná vyvinúť vlastnú technológiu na výrobu pokročilých čipov. Čínska technologická spoločnosť Huawei už nedávno podala žiadosť na patentový úrad ohľadom návrhu EUV stroja. Cesta Číny k vlastnej produkcii pokročilých čipov sa už postupne chýli ku koncu a osamostatnenie sa vo výrobe naberá reálnejšie kontúry.

Zdroj: GSMArena,

Komentáre (1)
AM

Až na to, že sa "nepridávajú".

Neexistovalo žiadne referendum ani diskusie. A už vobec nie technické a politicky nezaujaté informácie.

V skutočnosti je to tak, že Holandské podniky vlastnia americkí investori a Japonsko je od 2. sv. ekonomicky úplne v moc USA. Dlžia im totiž čiastky, ktoré niekolkonásobne prevyšujú ich ročný obrat, nie nejaký zisk.

Tým nechcem obhajovať Čínu. Len podotknúť aký je rozdiel medzi realitou a propagandou.

USA sa nepáči, že zatialčo oni sú prakticky v platovej neschopnosti (naozaj irónia) tak Čína ekonomicky valcovala všetky rebríčky.

Pokial viem, čo sa týka technológie samotná Čína podáva v priemere denne viac patentov (návrhov) ako zbytok sveta dohromady.
Čo sa týka čipov, už dlhší čas majú 7nm a najnovšie aj EUV (keď sa budem držať rétoriky z propagandy a nepovažovať Taiwan za súčasť Číny).

Problémy im naozaj nehrozia. Mali by ste sa znovu naučiť ako funguje súťaž. A nie šíriť propagandu o tom, ako je Čína zaostalá, keď technológiu ako takú sme do európy kedysi doviezli práve z Číny. Alebo si zopakovať základy histórie.

Pridať nový komentár
TOPlist