EN

Holandská vláda chce zabrániť ASML otvoriť nové závody mimo krajiny

Holandsko si chce udržať monopol na výrobu pokročilých fotolitografických strojov  vo svojej krajine.

Holandská spoločnosť ASML patrí k najpokročilejším firmám na svete na výrobu fotolitografických strojov pracujúcich s EUV (extrémnym ultrafialovým svetlom). Výrobca chce rozbehnúť nábor nových pracovníkov, no narazil na pomerne tvrdý odpor vlády. Spoločnosť chce totiž zamestnať ľudí aj z iných krajín, nehovoriac o tom, že vedenie spoločnosti uvažuje aj o výstavbe nových závodov mimo Holandsko. Tomu však vláda chce zabrániť, nakoľko predaje výrobcu EUV strojov prinášajú krajine nemalé peniaze z predaja do štátneho rozpočtu.

 

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti ASML -  Petera Wenninka nie sú problémom len prísne imigračné pravidlá krajiny, ale aj vysoké daňové zaťaženie vysoko-kvalifikovaných inžinierov. Preto spoločnosť zvažuje vybudovanie nových závodov v krajinách EÚ, prípadne smerom na "východ", alebo dokonca na iných kontinentoch. To by však mohlo nastať, ak vláda nevykoná niektoré ústupky. Wennink dodal, že spoločnosť má šancu rásť až vtedy, ak bude môcť prijímať dostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Zároveň sa objavili informácie o možnom vybudovaní závodu vo Francúzsku, ale vedenie spoločnosti by malo naďalej ostať v Holandsku. Popritom však údajne mala vzniknúť vládna skupina pracujúca pod menom "Bethoven", ktorej úlohou má byť hľadanie riešení, ako donútiť spoločnosť ASML "ostať doma". Tak isto majú prebiehať aktívne rokovania medzi oboma stranami.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist